Resina. Przekrojowo i eksperymentalnie w "Domówce z Dwójką" [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2021 19:00
– Zagramy dość nietypowy set, prezentujący przekrojowo materiał z trzech płyt: dwóch wydanych i tej, która powinna się ukazać jeszcze w tym roku – mówi Karolina Rec, występująca pod pseudonimem Resina. Podczas "Domówki z Dwójką" (29 maja) artystce towarzyszył perkusista Mateusz Rychlicki. Zobacz wideo!

Karolina Rec jest kompozytorką i wiolonczelistką, od 2016 roku występującą pod pseudonimem Resina. Znana brytyjska oficyna Fat Cat Records / 130701 wydała dwa jej albumy: "Resina” (2016) i "Traces" (2018), które "The Guardian" opisał jako "niezapomniane". W 2019 roku ukazała się epka z remiksami ("Traces – Remixes"), których autorami byli m.in. Ben Frost i Ian William Craig. Aktualnie pracuje nad trzecim albumem.

Karolina Rec 1200.jpg
Resina: przemyciliśmy do naszej Domówki trochę morza

Twórczość Resiny to przede wszystkim eksperymentowanie z brzmieniem wiolonczeli i elektroniką, zacieranie granic pomiędzy pozornie skrajnymi gatunkami muzycznymi. Jej grę charakteryzuje przede wszystkim osobisty język improwizacji i alternatywne podejście do melodii. W efekcie to czasem prawie piosenki, a czasem bardziej rozbudowane intuicyjne impresje. Ogniwem spajającym wszystkie kompozycje jest chęć poznania i wykorzystania nieoczywistych właściwości instrumentu.

Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Domówka z Dwójką" >>>

Artystka współtworzy bądź współtworzyła zespoły takie jak: Kings of Caramel, Cieślak i Księżniczki, Nathalie and The Loners i Anthony Chorale. Jest współautorką licznych wydawnictw płytowych. Ma na swoim koncie współpracę z artystami reprezentującymi różnorodne gatunki, m.in. ze Scottem McCloudem (Girls Against Boys), Paulem Brodym, Piotrem Kurkiem, Ścianką, Coldair, Christiną Vantzou, Hubertem Zemlerem, Zamilską czy NOONem.

Karolina komponuje muzykę teatralną i filmową – brała udział w nagraniach ścieżki dźwiękowej m.in. do "Królika po berlińsku”, utwory Resiny zawędrowały m.in. do trailera filmu "Dwóch papieży" czy na pokaz domu mody Gucci; jej ostatnie wydawnictwo to soundtrack do gry typu visual novel "Vampire: The Masquerade – Shadows of New York". Poza Polską występowała m.in. w Wielkiej Brytanii, Szwecji, Hiszpanii, Belgii czy Australii, zawsze z uwagą przygotowując materiał (także wizualny) do prezentacji koncertowej.

 – Dla słuchaczy Dwójki mieliśmy przyjemność zagrać nie w domu, a w Lasach Północnych. Co to oznacza? Zapraszamy do oglądania! – zachęca Resina.

"Domówka z Dwójką" odbyła się w sobotę (29 maja) o godz. 19.00 – transmisji można było na słuchać na antenie PR2 i oglądać na stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku Dwójki i kanale YouTube Dwójki.

Zobacz więcej na temat: Domówka w Dwójce Dwójka
Czytaj także

Domówka z Kwartetem Śląskim. "To jedyne miejsce, w którym się mieścimy"

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 17:49
- To nie będzie do końca domówka. Nie będziemy w prywatnym mieszkaniu, tylko w naszym "domu", czyli Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Gdzie indziej po prostu się nie mieścimy, no i byłby to problem dla sąsiadów - mówił w "Wybieram Dwójkę" Arkadiusz Kubica, skrzypek Kwartetu Śląskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Domówka z Dwójką". Wacław Zimpel: czuję się sonorystą

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 10:59
- Sonoryzm to taka dziedzina, która nas wszystkich cały czas otacza. Cały czas mamy do czynienia z jakimś dźwiękiem. Wydaje mi się, że otwarcie się na świadome słuchanie otoczenia skłania do słuchowej refleksji i bardzo inspiruje w poszukiwaniu dźwięku, także przy użyciu różnych instrumentów - mówił Wacław Zimpel, współgospodarz najbliższej "Domówki z Dwójką" (15.05).
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Domówka z Dwójką". Magdalena Bojanowicz-Koziak: mało jest takich składów jak nasz

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 17:54
- Stworzyliśmy ten duet, bo tak na dobrą sprawę mało jest w Polsce, i w ogóle na świecie, takich składów wiolonczelowych. Pomyśleliśmy więc, czemu by nie zrobić tego w domu - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia Magdalena Bojanowicz-Koziak, która wraz ze swym mężem Bartoszem wystąpi w najbliższą sobotę (22.05) w "Domówce z Dwójką".
rozwiń zwiń