Jan Jiracek von Arnim: Chopin jest w sednie muzyki

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2020 21:59
- Jako nauczyciel uczę się dużo dzięki studiowaniu pism o pedagogice Chopina. Nie wszyscy uświadamiają sobie, że Chopin nieczęsto występował publicznie, natomiast miał w Paryżu od 200 do 300 uczniów. Czuję się z nim bardzo związany - mówił w studiu koncertowym Programu 2 Polskiego Radia pianista i pedagog Jan Jiracek von Arnim.
Jan Jiracek Von Arnim
Jan Jiracek Von ArnimFoto: Marek Grotowski

Posłuchaj
16:49 [ PR2]PR2 (mp3) 11 sierpień 2020 20_41_56.mp3 Jan Jiracek von Arnim na dusznickim festiwalu (Letnia promenada/Dwójka)

 

Trwa 75. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju. W "Letniej promenadzie" transmitowaliśmy recital znakomitego niemieckiego pianisty, który wykonał dzieła Schuberta, Chopina i Beethovena. W przerwie koncertu zapytaliśmy artystę o jego doświadczenia z ostatnich miesięcy i wrażenia ze spotkania z publicznością na żywo. - Lubię przyjeżdżać do tego magicznego miejsca. W tym roku jednak wszystko wygląda inaczej - zaznaczył pianista. - Byłem niezwykle uradowany na wieść, że festiwal się odbywa. Wreszcie mogę wystąpić na estradzie i grać na żywo.

Zdaniem artysty koncertowanie za pośrednictwem internetu nie jest udanym pomysłem. Dlatego w czasie izolacji całkowicie zrezygnował z występów. - Dla mnie granie muzyki to dzielenie emocji z publicznością - podkreślił. - Zdecydowałem, że zrobię sobie przerwę, a zajmę się wyłącznie ćwiczeniem i nauką nowego repertuaru.

Czytaj także:

Młodzi pianiści w Dusznikach: wyciągamy wnioski z wykonań wielkich artystów

Dmitrij Alexeev: Mazurki Chopina to jedne z moich ukochanych dzieł

Od muzycznej aktywności online pianiście nie udało się jednak uciec. Udzielał bowiem kursów studentom. - Miałem wiele lekcji w internecie, co było pewnym wyzwaniem. Brak mi słów, by opisać jak jestem szczęśliwy, że wszystko wraca do życia - przyznał pianista. - Chopin używał wielu słów, by opisać jak dotykać fortepianu, mówił o skokach na klawisze, o uderzeniu ich, czy powolnym dotykaniu. Wszystkie te pomysły na temat wydobycia brzmienia z klawiatury fortepianu nie dają się łatwo zastosować w internecie, dlatego nie mogę się doczekać, kiedy spotkamy się bezpośrednio na lekcjach - mówił Jan Jiracek von Arnim.

W studiu koncertowym Dwójki gościliśmy także pianistkę Elżbietę Tarnawską, która z uwagą przysłuchuje się recitalom.

***

Tytuł audycji: Letnia promenada

Rozmawiał: Róża Światczyńska

Gość: Jan Jiracek von Arnim (pianista)

Data emisji: 11.08.2020

Godzina emisji: 20.50


Czytaj także

Kate Liu: wróciłam po długiej przerwie i trudnych doświadczeniach

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2019 12:08
- Zaczęłam koncerty jakieś pół roku temu i powoli wracam do normalnej rutyny. W ostatnich miesiącach grałam głównie w USA. To był rodzaj przygotowania do przyszłych występów. Możliwe, że w przyszłym roku wrócę do Polski - mówiła w Dwójce amerykańska pianistka, która w piątek (9.08) wystąpiła na Festiwalu w Dusznikach-Zdroju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szymon Nehring: kariera jest ściśle połączona z życiem

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2020 22:00
- Wydaje mi się, że jeśli będę dobrze żył, dobrze pracował, uda mi się grać naprawdę ciekawie, ale to będzie proces - mówił w studiu koncertowym Dwójki Szymon Nehring, którego recital transmitowaliśmy z 75. Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju.
rozwiń zwiń