Joanna Freszel: w tej muzyce jest niesamowita plastyczność

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2021 13:40
- Celem interpretatora jest zagłębić się w materię jak najbardziej i uczynić ją swoją. Nie można udawać, że się coś rozumie, bo jeżeli w wykonawcy jest choćby cień braku przekonania, momentalnie to przechodzi na jakość dźwięku - mówiła w rozmowie z Dwójką sopranistka Joanna Freszel.
Joanna Freszel
Joanna FreszelFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Posłuchaj
15:16 Letnia promenada przerwa rozmowa Freszel i Jakowicz 2.07.2021.mp3 Rozmowa z sopranistką Joanną Freszel i skrzypkiem Jakubem Jakowiczem (Dwójka/Letnia promenada)

Joanna Freszel 1200.jpg
Joanna Freszel: uwielbiam ciszę między utworami

XVIII Festiwal Witolda Lutosławskiego "Łańcuch" przesunięty w czasie rozpoczął się 25 maja w studiu im. W. Lutosławskiego. Program obejmował w tym roku pięć koncertów: trzy symfoniczne i dwa kameralne z udziałem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod dyrekcją Michała Klauzy.

W czasie koncertu finałowego orkiestrze towarzyszyli sopranistka Joanna Freszel, która zaśpiewała cykl pieśni Chantefleurs et Chantefables Witolda Lutosławskiego, oraz skrzypek Jakub Jakowicz, który wykonał partię solową w koncercie szwajcarskiego kompozytora Franka Martina.

Oboje wybitni muzycy byli w przerwie koncertu gośćmi Programu 2 Polskiego Radia, który patronował festiwalowi.

- Nuty otrzymałam jeszcze w trakcie studiów, 12 lat temu, w prezencie od mojej profesorki Jadwigi Rappé. I wówczas zaczęłam śpiewać ten cykl, nie do końca rozumiejąc, jaka tam jest harmonia. Ten obraz dało mi dopiero zapoznanie się z wykonaniem Olgi Pasiecznik. Wtedy zrozumiałam, jaka tam jest niesamowita plastyczność materii muzycznej i jaki impresjonizm. - mówiła Joanna Freszel o wykonaniu cyklu pieśni Witolda Lutosławskiego Chantefleurs et Chantefables.

- Cykl jest bardzo wygodnie napisany, na sopran liryczny, nie wymaga żadnej koloratury ani dźwięków spoza skali przeciętnego sopranu. Wszystko idzie za tekstem, jest bardzo przemyślane i napisane pod kątem języka francuskiego, a ponieważ ja mówię po francusku, było to dla mnie bardzo wygodne - rozumiałam, gdzie i dlaczego jest akcent muzyczny i jak równocześnie układa się akcent słowny - tłumaczyła sopranistka.

Joanna Freszel jest absolwentką Wydziału Wokalnego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Laureatką między innymi nagrody specjalnej w Konkursie im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie w 2006 roku i w Międzynarodowym Konkursie „Belvedere” im. Hansa Gabora w Wiedniu w 2011 roku. 

***

Tytuł audycji: Letnia promenada

Rozmawiała: Anna Skulska

Goście: Joanna Freszel (sopranistka), Jakub Jakowicz (skrzypek)

Data emisji: 1.07.2021

Godzina emisji: 19.00

mw


reklama

Czytaj także

Michał Klauza: to był muzyczny hołd złożony kobietom

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 21:25
- Jaki był klucz doboru tego programu? Z jednej strony trwał Wielki post, a z drugiej: nasz koncert wypadł właśnie w Dzień Kobiet – wspominał dyrygent, opowiadając o marcowym koncercie Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie, podczas którego zabrzmiały dzieła maryjne Szymanowskiego i Rossiniego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Joanna Freszel: trema pomaga i uprzytamnia

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 17:30
- Trema powoduje, że w elastyczny sposób potrafimy zareagować na rzeczy, do których nie jesteśmy przyzwyczajeni. Jest mobilizująca a przy okazji daje niesamowitą adrenalinę - opowiadała Joanna Freszel, sopranistka, która w najbliższą sobotę wystąpi w Domówce z Dwójką.
rozwiń zwiń