Lejb Fogelman: w 1968 roku "Ameryka" brzmiała dziko i podniecająco

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2020 14:38
- Zastanawiałem się czy jechać do Szwecji, czy do Ameryki. Szwecja oferowała tzw. welfare state, czyli studia, opiekę itd. Ameryka natomiast brzmiała dziko, ale podniecająco. Pomyślałem: dam sobie radę - mówił w audycji " Mazurek słucha" Lejb Fogelman, polski Żyd w Nowym Jorku, amerykański prawnik w ZSRR, miłośnik bluesa i rekin finansjery.
Audio
  • Lejb Fogelman o młodości w Polsce, Marcu '68, emigracji do USA i swojej karierze (Mazurek słucha/Dwójka)
Lejb Fogelman
Lejb Fogelman Foto: Wojciech Kusiński/PR

milo kurtis 1200.jpg
Milo Kurtis: moje dzieciństwo jeszcze się nie skończyło

Lejb Fogelman urodził się w 1949 roku w Legnicy, szkołę średnią kończył w Warszawie. W konsekwencji wydarzeń Marca 1968 wyemigrował do Stanów Zjednoczonych.

- W wieku już prawie dorosłym, w kraju, w którym się urodziłem, nagle się dowiedziałem, że nie jestem u siebie. To było 20 lat po Holokauście. W pewnym sensie zrobili mi dużą przysługę, bo gdyby nie to, nie miałbym szansy poznać świata i zrobić tych wszystkich rzeczy, które zrobiłem, ale mimo wszystko nie mogę za to dziękować - podkreślał gość Dwójki.

Pierwszego wieczoru po przyjeździe do Nowego Jorku Lejb Fogelman trafił w samo środek hipisowskiej społeczności. - Mój kolega Romek Frydman, dziś jeden z najwybitniejszych ekonomistów na świecie, zabrał mnie do Greenwich Village. To było 2-3 tygodnie po festiwalu Woodstock. Grali tam tego wieczoru Jimi Hendrix, Janis Joplin i paru innych. Razem z Romkiem przechadzaliśmy się wśród tysięcy hipisów, którzy tańczyli, palili zioło. W pewnym momencie jakaś dziewczyna podała mi coś, co wydawało się być skręcanym papierosem. Chyba było to jednak zioło, bo nabrałem gwałtownego apetytu. Wylądowaliśmy przed bardzo znaną żydowską restauracją - opowiadał.

W tej samej historii pojawił się jeszcze Jimi Hendrix, którego nasz bohater poznał w zabawnych okolicznościach w pewnej toalecie...

Robert Mazurek (L) i Lejb Fogelman (P) Robert Mazurek (L) i Lejb Fogelman (P)

Lejb Fogelman ukończył studia na Uniwersytecie Stanowym w Nowym Jorku, Uniwersytecie Columbia (nauki humanistyczne, filozofia), w 1975 r. doktoryzował się w dziedzinie historii idei i na Uniwersytecie Harvarda został doktorem praw. Ponadto uzyskał dyplom Uniwersytetu Paryskiego, a w ramach stypendium Fulbrighta IREX studiował na Uniwersytecie Moskiewskim.

***

Tytuł audycji: Mazurek słucha

Prpwadził: Robert Mazurek

Gość: Lejb Fogelman (prawnik)

Data emisji: 19.09.2020

Godzina emisji: 12.00

Czytaj także

Spacerem przez polski Nowy Jork

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2020 15:30
Nowy Jork jest często nazywany kulturalną stolicą świata. Jest to też miejsce, z którym związanych było wielu polskich artystów i gdzie kwitło także polskie życie kulturalne. W audycji odwiedziliśmy miejsca i dzielnice kulturalne kojarzone z Polakami i Polską.
rozwiń zwiń