Bettina Bereś: wychowałam się i żyłam w dwóch światach [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2020 13:59
- Jeden świat to był dom, sztuka i ludzie związani ze sztuką. W sumie świetnie rozumiałam ten świat mimo, że byłam małym dzieckiem. Towarzyszyłam wszystkim dyskusjom, które się odbywały w naszym jedynym pokoju. To był mój świat naturalny i był drugi świat - świat moich koleżanek. Byłam jedynaczką, spędzałam bardzo dużo czasu na dworze i u moich koleżanek - mówiła artystka.
Audio
  • Bettina Bereś. Wychowana na artystkę (Mazurek słucha/Dwójka)
Bettina Bereś
Bettina BereśFoto: Oskar Hanusek

Bettina Bereś jest córką Marii Pinińskiej-Bereś i Jerzego Beresia - znanych postaci artystycznej bohemy Krakowa, rzeźbiarzy i performerów. Dla przyszłej artystki dorastanie w cieniu wybitnego rodzica może być doświadczeniem trudnym. Co zatem powiedzieć o dorastaniu w cieniu dwojga wybitnych rodziców?

major fydrych waldemar_9403 1200.jpg
Waldemar "Major" Fydrych i sztuka wojenna

- Nasz dom był bardzo ciepły. Mój ojciec na przykład nigdy nie odpuścił gotowanego obiadu. To nie było oczywiście o właściwej porze, ale zawsze był. Dla niego było bardzo ważne, żeby wspólnie zjeść ciepły posiłek. Jako ojciec był bardzo wyrozumiały. Jak się urodziłam, to stwierdził, że on nie wie, jak się wychowuje małe dziecko, dlatego postanowił, że będzie mnie traktował jak partnera. I tak mnie traktował od samego początku - opowiadała Bettina Bereś.

Czytaj także:

Od najmłodszych lat nasiąkała ona sztuką. - Nie lubiłam zostawać sama w domu i chodziłam z rodzicami na wszystkie wernisaże. Bardzo to lubiłam. Gdy byłam nastolatką, zaczęłam już mieć swoje sprawy i czasami wybieram prywatki u znajomych - wspominała malarka i hafciarka.

Z audycji dowiedzieć można było się również jakie problemy z przyjęciem dziecka do przedszkola napotykali w PRL przedstawiciele wolnych zawodów...

***

Tytuł audycji: Mazurek słucha

Prowadził: Robert Mazurek

Gość: Bettina Bereś (artystka, malarka, hafciarka)

Data emisji: 28.11.2020

Godzina emisji: 12.00


Czytaj także

Henri Lautrec – twórca nowoczesnego plakatu

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2020 05:40
Biograf artysty napisał: "W sztuce robienia afiszów odkrywa Lautrec dla siebie możliwości, których nie podejrzewał. Szybko pojmuje, że ma wrodzony zmysł wszystkiego, czego ona wymaga. Monumentalności, dekoracyjności, przemawiania do odbiorcy wprost i z mocą".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Władysław Strzemiński. Polski awangardzista z Rosji

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2022 05:40
70 lat temu, 26 grudnia 1952 roku, zmarł malarz awangardowy Władysław Strzemiński. Jego życia naznaczone było wojną i kalectwem.
rozwiń zwiń