Ks. Józef Naumowicz: 25 grudnia to umowna data narodzin Jezusa [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2020 14:17
- Boże Narodzenie to nie jest świętowanie daty narodzenia Jezusa. 25 grudnia to data symboliczna, która została wybrana przez Kościół. Bardzo mocno chcę natomiast podkreślić, że w tym dniu nie było żadnego wielkiego święta pogańskiego: narodzin Mitry, Słońca czy innych kultów egipskich, jak można przeczytać w internecie, a nawet w podręcznikach do historii liturgii - mówił historyk literatury wczesnochrześcijańskiej. 
Ks. prof. dr hab. Józef Naumowicz
Ks. prof. dr hab. Józef NaumowiczFoto: PAP/Rafał Guz

Posłuchaj
55:45 2020_12_19 12_00_14_PR2_Mazurek_slucha.mp3 Ks. prof. Józef Naumowicz o faktach i mitach Bożego Narodzenia (Mazurek słucha/Dwójka) 

Właściwie nie zgadza się nic: data dzienna, data roczna, miejsce i okoliczności narodzin. W ostatniej przedświątecznej audycji "Mazurek słucha" ksiądz profesor Józef Naumowicz rozprawiał się z obiegowymi opiniami dotyczącym narodzin Jezusa.

Czytaj także:

szopka1200.JPG
Najstarsza szopka bożonarodzeniowa w Europie

- 25 grudnia to data symboliczna zwycięstwa światłości. Już w IV wieku, gdy to święto powstawało, nikt nie pamiętał dokładnej daty narodzin Jezusa. Nie zapisywano wtedy takich rzeczy, nie było ani dowodów, ani paszportów. Drugi, trzeci wiek po Chrystusie nie było święta narodzin Jezusa, tak jak i w całej tradycji biblijnej - tłumaczył wybitny birytualista i bizantynolog.

Więcej pewności mamy co do miejsca narodzin Jezusa. - W Grocie Betlejemskiej znajduje się gwiazda z napisem "Tu się urodził Jezus Chrystus". Oczywiście mógł się on narodzić metr albo trzy metry dalej, w innym kąciku groty, ale akurat w tym miejscu jest ta gwiazda. Umówiliśmy się, że to właśnie w tym miejscu czcimy narodzenie Jezusa. Podobnie jest z datą - podkreślał gość Dwójki.

W dalszej części audycji ks. Naumowicz mówił o innych faktach i mitach Bożego Narodzenia.

***

Tytuł audycji: Mazurek słucha

Prowadził: Robert Mazurek

Gość: ks. prof. Józef Naumowicz (birytualista, patrolog, bizantynolog, historyk literatury wczesnochrześcijańskiej)

Data emisji: 19.12.2020

Godzina emisji: 12.00

Czytaj także

Buon Natale! Święta Bożego Narodzenia po włosku

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2019 15:20
- Il Natale to bardzo duże przeżycie we Włoszech. Ale trzeba pamiętać, że tam tradycje są bardzo zróżnicowane, zależnie od regionów i ludzi - mówił w Dwójce Paolo Gesumunno z Włoskiego Instytutu Kultury w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Samotne Święta Bożego Narodzenia. Czy mają sens?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 10:41
Czy Kevin w tym roku będzie jednak sam w domu? Wszystko wygląda na to, że tak. Zgodnie z zaleceniami mamy pozostać sami w domach na święta. O tym, czy takie spędzanie Bożego Narodzenia ma jakiś sens, rozmawialiśmy w Dwójce z publicystą Janem Maciejewskim.
rozwiń zwiń