Artur Liebhart: ludzie chcą oglądać kino, które tchnie autentycznością

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2021 14:00
- Dobry film dokumentalny to jest produkcja wieloletnia. Dopiero wtedy widzimy na ekranie pewne procesy i rozwój bohatera. Oczekiwanie na dobre filmy dokumentalne jest też większe niż w przypadku fabuły, ponieważ ludzie mają potrzebę oglądania szczerego kina non-fiction – mówił w Dwójce Artur Liebhart - dyrektor międzynarodowego festiwalu filmów dokumentalnych Millennium Docs Agains Gravity.

Oglądaj wideo:

[YouTube Program 2 Polskiego Radia]


na srebrnym globie 1200 FORUM.jpg
Kuba Mikurda: "Na srebrnym globie" padło ofiarą wewnątrzpartyjnych walk

Posłuchaj
57:27 2021_09_25 12_00_00_PR2_Mazurek_na_Wynos.mp3 Artur Liebhart o kinie dokumentalnym (Mazurek na wynos/Dwójka)

Czy dokument i film dokumentalny to to samo? Mogłoby się wydawać, że tak. Przecież sami filmowcy używają tego określenia, mówiąc, że pracują właśnie nad kolejnym dokumentem. Tymczasem twórca i dyrektor Festiwalu Filmów Dokumentalnych MDAG Artur Liebhart protestuje. I apeluje: nie stawiajcie znaku równości między filmem dokumentalnym i dokumentem.

- Filmowcy mówią "dokument", ponieważ każdy język – w tym nasz ojczysty – ma dużą tendencję do skracania. I niestety przez to w takim odczuwaniu, czym jest sztuka filmowa, nazwa "film" pozostaje zarezerwowana dla fabuły. A dokument? Dokument to coś takiego, co można obejrzeć czasem w telewizji, ale żeby do kina na to iść? Po co? Stąd moja walka, aby nazywać to kinem dokumentalnym – w przeciwieństwie do tego, czym obdarowuje nas telewizja, czyli reportażu i form dokumentalnych, w których głos z offu mówi, co mamy myśleć, gdy widzimy coś na ekranie - wyjaśniał gość audycji.

Czytaj też:


pap_20160510_18S.jpg
Barbara Orlicz-Szczypuła: naszym celem jest popularyzacja polskich filmów

Artur Liebhart wyznał, że kino dokumentalne zawsze było mu bliskie. Jednak zanim zaczął się nim zajmować, musiał przejść długą drogę. Zaczęło się od kariery naukowej na wydziale politologii, którą porzucił dla działalności wydawniczej. - Niestety, miałem trudny charakterek i chciałem robić to, czego nie umiałem, a nie to, co szło mi łatwo i prosto - podkreślił.

Jednak na drodze Artura Liebharta pojawiły się kolejne wyzwania. - Po prowadzeniu wspólnie z przyjaciółmi dobrze prosperującego studia graficznego musiałem podjąć decyzję: czy będę coś robił dalej dla pieniędzy, czy odważę się i zacznę robić to, co kocham. Wtedy zrobiłem dość desperacki ruch, jak na tamte czasy. Dałem sobie rok na zastanowienie, co chcę dalej robić. Zdecydowałem, że hobby i miłość będzie teraz w moim życiu pracą.

Czytaj też:

- Jeździłem wtedy po festiwalach filmowych na świecie i tam najlepiej się czułem, najlepiej odbierałem też festiwale filmów dokumentalnych. Moje zainteresowanie filmem dokumentalnym też nie było dla mnie czymś szczególnie nowym. Zrozumiałem też, że coś ciekawego dzieje się w kinie dokumentalnym na świecie; coś, czego w Polsce nie ma ani na festiwalach, ani w dystrybucji. I wymyśliłem trochę na nowo taki nowoczesny film dokumentalny, z dużym budżetem, produkowany od razu z myślą o tym, że będzie pokazywany w kinach. I to było to, czym chciałem się zająć – wspominał Artur Liebhart.

Kino dokumentalne dla wielu widzów zdaje się być niszą. Jak jednak podkreśla twórca i dyrektor Millennium Docs Agains Gravity, te filmy potrafią być zaskoczeniem. - Są twórcy, którzy od początku kariery robią fabuły. Ale są też tacy, którzy uważają, że nie trzeba nawet wychodzić z domu, wystarczy na balkonie postawić kamerę – jak np. Paweł Łoziński, który w swoim "Filmie Balkonowym" pokazuje, że można zrobić piękny, wzruszający i jakże ważny w naszych czasach film o nas, o Polakach, nie wychodząc z domu. Wydawałoby się, że to specyficzne kino, a jednak to działa.

***

Tytuł audycji: Mazurek słucha

Prowadził: Robert Mazurek

Gość: Artur Liebhart (twórca i dyrektor Festiwalu Filmów Dokumentalnych Millennium Docs Agains Gravity)

Data emisji: 25.09.2021

Godzina emisji: 12.00

am

Czytaj także

Hybrydowy Millenium Docs Against Gravity: docieramy do nowych widzów

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020 12:57
- W każdym kryzysie jest zalążek szansy na głębsze przyjrzenie się swojej działalności i wyciągnięcie wniosków, szukanie szansy na dalszy rozwój. Festiwal online jest taką szansą - mówił w audycji "Wybieram Dwójkę" Artur Liebhart, dyrektor festiwalu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal filmów dokumentalnych z całego świata

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2021 11:00
Już w czwartek 2 września pokazem filmu "Jestem Greta" poświęconego Grecie Thunberg uroczyste otwarcie 18. edycji festiwalu filmowego Docs Against Gravity. A od piątku regularne projekcje najnowszych filmów dokumentalnych z całego świata. Będzie można je oglądać w siedmiu miastach Polski przez 10 dni, do końca przyszłego weekendu. A od połowy września do końca pierwszego tygodnia października – na platformie internetowej.
rozwiń zwiń