Cezary Pazura: film "Kiler" był dla mnie przełomem, jeśli chodzi o popularność [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2021 14:34
- Musiałem w pewnym momencie wybrać między teatrem a filmem. Film mnie wciągnął. Inna sprawa, że z grania w teatrze trudno było się utrzymać - mówił w Dwójce Cezary Pazura.
Cezary Pazura
Cezary PazuraFoto: PAP/Archiwum Kalbar

Posłuchaj
59:08 2021_03_13 12_00_47_PR2_Mazurek_Slucha.mp3 Mazurek słucha Cezarego Pazury (Mazurek słucha/Dwójka)

 

Zobacz WIDEO: 

- Będziemy rozmawiać tak, żeby nie było drętwo - tak Cezary Pazura zapowiadał swoją wizytę w sobotniej audycji "Mazurek słucha". Zapraszamy do wysłuchania i obejrzenia rozmowy m.in. o aktorach, z którymi grał i o ludziach, których Cezary Pazura poznał.


Stanisław Soyka.jpg
Stanisław Soyka: polszczyzna ukształtowała moją melodykę

- Wolę radio od telewizji i wolę słuchać muzyki niż ją oglądać. Za często oglądamy muzykę, zwłaszcza jeśli chodzi o muzykę rozrywkową - mówił Cezary Pazura. 

Aktor przyznał, że w pewnym momencie swojego życia musiał wybierać między teatrem i filmem. Wciągnął go film. Debiutował u Machulskich. - Jan Machulski był moim opiekunem roku w szkole teatralnej. Był dla nas jak ojciec. Pożyczał pieniądze studentom, podwoził swoim Polonezem, to było wtedy coś - wspominał. - To był naprawdę mistrz, który wychował wspaniałych aktorów - dodał.

Na planie 

- Jan Machulski zabrał nas na plan "Seksmisji", to było ogromne wydarzenie dla wszystkich - mówił Cezary Pazura. Kariera nabrała tempa, kiedy aktor zagrał w filmie "Kiler". - To był dla mnie przełom, jeśli chodzi o popularność. Z dnia na dzień stałem się znanym aktorem - wspominał. 

Robert Mazurek podkreślił, że jednak najbardziej rozpoznawalnym filmem są "Psy". - Z Władkiem (Pasikowskim, przyp. red.) się ciężko pracuje, bo on wychodzi z założenia, że aktor powinien wiedzieć, co gra - mówił Cezary Pazura. - Teksty Pasikowskiego weszły do obiegu. On potrafił w dwóch słowach powiedzieć wszystko: "Bo to zła kobieta była" - wspominał. - On jest surowym reżyserem - dodał. 

Aktor zdementował też opinie, że reżyserzy dzwonią do niego z propozycjami nowych ról. - Ta branża tak nie działa. Ja też chodzę na castingi. Jeśli nie będziesz na nie chodzić to branża ci pokaże, że bez ciebie też można zrobić film - mówił.

Poza planem

- Zacząłem się udzielać na YouTubie, żeby stworzyć pomost między mną a młodym pokoleniem, które kojarzy mnie z występów kabaretowych - mówił Cezary Pazura. Wiele osób kojarzy karierę aktorską z luksusem. A jak żyje Cezary Pazura? - Na pewno mam spokój socjalny. Mam dom z ogrodem, o czym zawsze marzyłem. Na to pracowałem i odkładałem. Wszyscy myślą, że jeździmy "wypasionymi" samochodami, a w tym świecie wiele rzeczy się wypożycza, bo to jest drogie - mówił gość Dwójki. 

Czytaj także:

Cezary Pazura urodził się 13 czerwca 1962 roku w Tomaszowie Mazowieckim. Uznawany jest za jednego z najpopularniejszych aktorów polskiego kina lat 90. Zdobywca licznych nagród filmowych, w tym dwóch Złotych Lwów i dwóch Złotych Kaczek, a także Telekamery i Świra, ale też antynagrody - Węża. Laureat wielu festiwali filmowych, w tym Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Jednego Aktora, Kaliskich Spotkań Teatralnych, Festiwalu Filmów Akcji, Międzynarodowego Festiwalu Aktorskim "Stożary", Festiwalu Komedii Polskich i Festiwalu Filmów Optymistycznych "Multimedia Happy End".

Ten polski aktor teatralny i filmowy, reżyser, prezenter telewizyjny, artysta kabaretowy, piosenkarz i youtuber - zadebiutował w 1986 roku jako druh Puma w filmie "Czarne Stopy", jednak popularność zdobył dzięki kreacji Edwarda Wiadernego w filmie "Kroll" w reż. Władysława Pasikowskiego. Za tę kreację otrzymał nagrodę za najlepszą drugoplanową rolę męską na 16. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Do najważniejszych ról w jego aktorskiej karierze należą występy w filmach: "Psy" oraz "Psy 2" i "Psy 3", "Polska śmierć", "Nic śmiesznego", "Tato", "Kiler", "Kiler-ów 2-óch", "Sara", "Szczęśliwego Nowego Jorku", "Sztos", "Sztos 2", "Ajlawju", "Chłopaki nie płaczą", "E=mc²", "Kariera Nikosia Dyzmy", "Show", "Pitbull". Jest też aktorem znanym z ról w serialach telewizyjnych: "Pogranicze w ogniu", "13 posterunek", "Faceci do wzięcia" i "Przypadki Cezarego P.". Z dubbingu został zapamiętany jako leniwiec Sid z pięcioczęściowej serii filmu animowanego "Epoka lodowcowa", Numernabis w filmach komediowych "Asterix i Obelix: Misja Kleopatra" i "Asterix na olimpiadzie", rybka Oscar z filmu "Rybki z ferajny", świnia Specek Zawiotki z produkcji "Kurczak Mały" i karzeł Rumpelstiltskin z filmu "Shrek Forever"


***

Tytuł audycji: Mazurek słucha

Prowadził: Robert Mazurek

Gość: Cezary Pazura (aktor)

Data emisji: 13.03.2021

Godzina emisji: 12.00

nk

Czytaj także

Cezary Pazura jednym z ambasadorów kampanii #SzczepimySię

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2020 21:28
Aktor Cezary Pazura będzie zachęcał do szczepienia się na COVID-19. Jak poinformował we wpisie w mediach społecznościowych, został ambasadorem kampanii #SzczepimySię. - Warto się szczepić przeciw COVID-19 dla siebie i innych. Wkrótce usłyszycie mnie w kampanii #SzczepimySię - napisał w relacji na Instagramie Cezary Pazura.
rozwiń zwiń