Lewa ręka pianisty w roli głównej

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2022 08:00
- W najbliższych "Kalamburach z partytury" zajmę się lewą ręką pianisty - zapowiadał prowadzący audycję Krzysztof Herdzin. - Jest to temat bardzo intrygujący, natomiast jak się okazuje, w literaturze fortepianowej utworów przeznaczonych na lewą rękę wcale nie ma tak dużo nie ma tak dużo.
Wirtuozi lewej ręki - to ich będzie można posłuchać podczas najbliższej audycji
Wirtuozi lewej ręki - to ich będzie można posłuchać podczas najbliższej audycjiFoto: Pixabay.com

Prowadzący audycję podkreślał, że w repertuarze wirtuozów często koncertujących jest żelazny kanon kilku lub kilkunastu utworów, które często pojawiają się w filharmoniach i są nagrywane na płyty. - A ja chciałbym państwu zaprezentować utwory, które wydają mi się nie dość popularne, a są niezwykle interesujące, przepiękne - zapowiadał.

Jednocześnie uczciwie przyznał, że w audycji zabraknie właśnie tych słynnych utworów, które jako pierwsze przychodzą nam na myśl.

- Ostrzegam, że jeżeli będą Państwo oczekiwali na Koncert fortepianowy na lewą rękę Maurice'a Ravela - niestety, nie znajdzie się miejsce na ten piękny, genialny utwór. Skupię się za to na innych - mówił Krzysztof Herdzin.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z muzyką fortepianową.

***

"Kalambury z partytury" to muzyczna audycja autorska Krzysztofa Herdzina.

W niedzielę od 17.00 do 19.00 oddajemy antenę gwiazdom! Dwaj pianiści, dwaj kompozytorzy, dwaj aranżerzy i dwaj dyrygenci – Krzysztof Herdzin i Adam Sztaba – na zmianę przez dwie godziny dzielą się z Państwem swoją ulubioną muzyką. Krzysztof Herdzin w programie "Kalambury z partytury", a Adam Sztaba w audycji "Party-tur".

Posłuchaj
119:17 2022_03_27 17_00_37_PR2_Kalambury_z_partytury.mp3 Lewa ręka pianisty w roli głównej (Kalambury z partytury/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Kalambury z partytury

Prowadził: Krzysztof Herdzin

Data emisji: 27.03.2022

Godzina emisji: 17.00

Czytaj także

Małgorzata Sarbak. Fortepian tangentowy w centrum "Miejscówki z Dwójką"

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2022 12:24
- Specjalnie wybrałam na koncert taki repertuar, żeby głównie wyeksponować fortepian tangentowy. On zawładnął największą ilością czasu podczas tego koncertu. Chciałam też jednak jak najbardziej zilustrować różne głosy tego instrumentu, jego bogaty koloryt - mówiła w "Poranku Dwójki" Małgorzata Sarbak przed koncertem w ramach cyklu "Miejscówka z Dwójką".
rozwiń zwiń

Czytaj także

DCz #604 Pianiści rodem ze Lwowa i Kijowa

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2022 15:20
- To jest pianistyka z czasów, kiedy jeszcze w tym świecie pełno było lwów, tygrysów, nosorożców fortepianu - stara, złota szkoła - mówił w Dwójce Wojciech Barcikowski. Bohaterami kolejnego wydania audycji było dwoje pianistów rodem z Ukrainy: uczennica Emila von Sauera i Eugena d’Alberta, urodzona we Lwowie w 1902 roku Lubka Kolessa oraz zwycięzca II Konkursu Chopinowskiego Aleksander Uniński, który przyszedł na świat w Kijowie w 1910 roku.
rozwiń zwiń