Dominik Strycharski. "Symfonia Fabryki Ursus"

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2022 07:00
Instrumenty - Miejsca i Ludzie. W "Nocnej strefie" zapraszaliśmy na spotkanie z tak skonfigurowaną opowieścią o... muzyce.
Fabryka Ursus w Warszawie - ruiny, stan z 2013 r.
Fabryka Ursus w Warszawie - ruiny, stan z 2013 r.Foto: Krystian Maj/Forum

Pretekstem do tego tematu był unikatowy projekt społeczno-muzyczny "Symfonia Fabryki Ursus" Dominika Strycharskiego z udziałem Orkiestry Dętej Ursus pod dyrekcją Węclewskiego, z udziałem Barbary Drążkowskiej (fortepian preparowany), Wojciecha Jachny (trąbka), Zbigniewa Kozery (kontrabas), Pawła Szpury (perkusja). Gościem audycji był Dominik Strycharski.

Ponadto na wibrafonie i marimbie podgrywali nam Magda Kordylasińska i Miłosz Pękala, w "Nocnej strefie" zadebiutował Andrzej Szachowski, a na deser zabrzmiała cudowna muzyka symfoniczna - VI Symfonia "At the End of the Day" (Per Nørgård).

Ewa Szczecińska

***

"Nocna strefa" to dwugodzinne pasmo autorskie, w którym przemierzamy rejony muzycznej awangardy, eksperymentu, jazzu, improwizacji, rocka, nietypowego popu i muzyki z najdalszych zakątków świata.

Jest to też okazja do sięgnięcia po nagrania (także koncertowe!) z ostatnich miesięcy, na które nie starczyło czasu wiosną oraz płyty i zjawiska zapomniane.

W podróż w nieznane zabierają Państwa dziennikarze bacznie obserwujący współczesną scenę, m.in. Ewa Szczecińska, która o sobie pisze tak:

Ciekawych zapraszam do wspólnego słuchania i odkrywania dawnych oraz nowych dźwiękowych konstelacji powstających tu i na drugim końcu świata też.

Muzyka to dźwięki ułożone w najrozmaitszych konstelacjach: kreacja naszych wyobrażeń o świecie, wszechświecie, naturze i nas samych. By zgłębić jej moc - życia z pewnością nie starczy. Ale ciągle coś pcha by szukać: w czasie i w przestrzeni; w wiekach średnich, wczoraj i dziś; na fortepianie, koto, drumli i syntezatorze...

Posłuchaj
115:28 2022_01_17 23_00_25_PR2_Nocna_strefa.mp3 Dominik Strycharski. "Symfonia Fabryki Ursus" (Nocna sstrefa/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadziła: Ewa Szczecińska

Data emisji: 17.01.2022

Godzina emisji: 22.00

Czytaj także

Monika Kaźmierczak: carillon, mimo pandemii, umożliwia koncerty na żywo

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 11:26
- Carillonista jest muzykiem samotnym, toteż mogłam się oprzeć pandemii. Większość moich kolegów nie grała, zaledwie ćwiczyła. Ja ciągle mogłam dawać koncerty, a kompozytorzy zaczęli pisać dla mnie utwory, bo to dla nich było niesamowite, że mogą usłyszeć swój utwór wykonany na żywo - mówiła w Dwójce Monika Kaźmierczak, gdańska carillonistka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Siła orkiestr w rockowych kapelach

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 07:00
W czwartkowej "Nocnej strefie" zastanawialiśmy się nad tym, co by było, gdyby tak nieco poszerzyć skład rockowy o muzyków filharmonicznych.
rozwiń zwiń