Bogusław Schaeffer i Matmos

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2022 23:00
Podczas kolejnego spotkania w "Nocnej strefie" Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński sięgnęli po płytę amerykańskiego zespołu Matmos. Znalazła się na niej muzyka polskiego kompozytora Bogusława Schaeffera.
Okładka płyty zespołu Matmos
Okładka płyty zespołu MatmosFoto: materiały promocyjne

Bohaterem czwartkowej audycji był Bogusław Schaeffer. A to wszystko dzięki nowemu albumowi grupy Matmos. - Ten zespół wziął na warsztat kompozycje Schaeffera pochodzące z lat 60. i 70., zrealizowane w Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia. Co z tego wynikło, jaka muzyka powstała z inspiracji kompozytorem, o tym się przekonamy w najbliższej audycji - zapowiadają prowadzący audycję. 

- Bogusław Schaeffer to kompozytor poszukujący, pełen rozmachu, eklektyk i neotradycjonalista, co brzmi jak paradoks. Pół życia spędził, ciężko pracując przy biurku - mówił niegdyś na antenie Dwójki Michał Mendyk, publicysta muzyczny, kurator i producent.

Bogusław Schaeffer studiował muzykologię na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz kompozycję w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie. Szybko sam zaczął komponować i niedługo potem uczyć kolejnych kompozytorów. Przez całe życie konsekwentnie łączył aktywność w wielu różnych dziedzinach. Od wczesnych lat 60. udzielał się jako teoretyk i krytyk muzyczny w licznych periodykach, jednocześnie rozwijając twórczość dramatyczną i plastyczną.

Schaeffer wychował ponad 160 uczniów, wykładając kompozycję w kilku krajach, skomponował prawie 500 utworów muzycznych, a także napisał 40 sztuk teatralnych. Wspólnym ogniwem wszystkich jego działań i ich pierwotnym źródłem jest jednak muzyka.

W audycji wróciliśmy również na ostatnią klubową Warszawską Jesień, a konkretnie na koncert zespołu Lutto Lento, czyli Lubomira Grzelaka.

Zobacz zapowiedź:

(Facebook Dwójki)


Posłuchaj
115:19 2022_05_05 23_01_29_PR2_Nocna_strefa.mp3 Bogusław Schaeffer i Matmos (Nocna strefa/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadzili: Bartek Chaciński i Jacek Hawryluk

Data emisji: 5.05.2022

Godzina emisji: 23.00

Czytaj także

Spektakl "Schaeffer - Norwid - dialog światów". Magdalena Piekorz: tych twórców łączy wiele

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2022 17:44
- Pozornie mogłoby się wydawać, że Cypriana Kamila Norwida i Bogusława Schaeffera może wszystko dzielić: Norwid to romantyzm, natomiast Schaeffer tworzył współcześnie. Jednak łączy ich myślenie o roli artysty w świecie - mówiła w Dwójce Magdalena Piekorz, reżyserka i autorka scenariusza do spektaklu "Schaeffer - Norwid - dialog światów".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Michał Mendyk: Bogusław Schaeffer był pracowity i uparty

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2022 18:00
- Bogusław Schaeffer to kompozytor poszukujący, pełen rozmachu, eklektyk i neotradycjonalista, co brzmi jak paradoks. Pół życia spędził, ciężko pracując przy biurku - mówił na antenie Dwójki Michał Mendyk, publicysta muzyczny, kurator i producent.
rozwiń zwiń