Wielokulturowy i wielowątkowy Raphael Rogiński

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2024 01:00
W "Nocnej strefie" zaprezentowaliśmy koncert z ubiegłorocznego festiwalu Unsound - zagrał tam Raphael Rogiński w ramach swojego kolejnego przedsięwzięcia pt. "Žaltys", z udziałem litewskiej wokalistki i instrumentalistki folkowej Indrė Jurgelevičiūtė (gra na instrumencie zwanym kanklės). 
Raphael Rogiński
Raphael RogińskiFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Raphael Rogiński - jeden z bohaterów roku 2023 na polskiej scenie muzycznej

Tak się składa, że Raphael Rogiński - gitarzysta, kompozytor, muzykolog - był jednym z bohaterów roku 2023 na polskiej scenie muzycznej, a do tego już w piątek 12 stycznia opublikował nową płytę z formacją Hizbut Jámm. To polsko-afrykański skład łączący różne wątki poszukiwań Rogińskiego i grający muzykę transową o wyjątkowym, dobrze pokazującym styl polskiego twórcy charakterze.

Pożegnanie amerykańskiego kompozytora Philla Niblocka

Wieczór przed premierą albumu wykorzystaliśmy więc do rozmowy z Raphaelem Rogińskim - zarówno o krakowskim koncercie, jak i nowym materiale. A program audycji uzupełniło pożegnanie zmarłego przed kilkoma dniami amerykańskiego kompozytora Philla Niblocka. Odszedł w wieku 90 lat, do końca aktywny twórczo, pozostawiając po sobie obszerny dorobek kompozycji o minimalistycznym, dronowym charakterze.

Niblock przez lata łączył światy muzyki komponowanej, wielkich scen muzyki współczesnej (jego utwory prezentowano u nas na Warszawskiej Jesieni, Sacrum Profanum, w Sokołowsku i na Unsoundzie) oraz scen noise czy ambient. Pozostawał bardzo ważną postacią nie tylko dla publiczności, ale dla wielu artystów, także polskich.


Posłuchaj
119:53 2024_01_11 22_59_59_PR2_Nocna_Strefa.mp3 Wielokulturowy i wielowątkowy Raphael Rogiński (Nocna strefa/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadzili: Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński

Gość: Raphael Rogiński (gitarzysta, kompozytor, muzykolog)

Data emisji: 11.01.2024

Godzina emisji: 23.00

pg/mo

Czytaj także

Raphael Rogiński: żyjemy w czasach nowego folkloru

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2016 09:00
- Tworzymy od nowa tradycję o globalnym charakterze. Najważniejsze jest w tym poczucie nieograniczonej wolności - mówił w "Poranku Dwójki" znakomity gitarzysta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Raphael Rogiński i Nasta Niakrasava. Muzyczny pomost między instrumentem a głosem [OGLĄDAJ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2022 22:00
- Tworzymy duet muzyczny spleciony z dźwięków preparowanej gitary elektrycznej i kobiecego głosu nawiązującego do tradycji - zapowiadają artyści Raphael Rogiński i Nasta Niakrasava, których usłyszeliśmy w sobotniej "Miejscówce z Dwójką". Zapraszamy do obejrzenia zapisu wideo z koncertu!
rozwiń zwiń