Analogowa magia

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2022 07:00
Jak w dzisiejszych czasach produkuje się płyty bez użycia żadnych technologii cyfrowych? Mareks Ameriks, szef łotewskiej wytwórni Jersika, opowiedział w "Rozmowach improwizowanych" o nagrywaniu albumów "na setkę", montażu za pomocą kleju oraz nożyczek i o sporym – jak się okazuje – rynku taśm szpulowych.
Mareks Ameriks
Mareks AmeriksFoto: Jānis Škapars

Oprócz fascynującej opowieści o technologii w rozmowie przybliżaliśmy historię i teraźniejszość łotewskiej sceny muzycznej, mówiliśmy też o wybranych albumach wydawanych przez Jersikę.

Profil ryskiej oficyny nie ogranicza się do jednego gatunku, a w katalogu znajdziemy free jazz, psychodeliczny free rock, klawesynowe interpretacje czternastowiecznych zapisów i remake kultowej dla łotewskiego jazzu kompozycji Raimondsa Paulsa "Jazz Suites".

W audycji wróciliśmy do prezentacji muzyki Jersiki na festiwalu Rigs Ritmi w lipcu 2022 roku i zapoznaliśmy się z obszernymi fragmentami analogowo produkowanych płyt wytwórni, w której wydają tak rozpoznawalni na europejskiej scenie artyści, jak Liudas Mockūnas, Kārlis Auziņš, Arvydas Kazlauskas, a także legendarny pianista Wiaczesław Ganielin.


Posłuchaj
116:35 2022_10_19 23_00_09_PR2_Nocna_strefa.mp3 Analogowa magia (Nocna strefa/Dwójka) 

Jak zwykle trzymaliśmy rękę na pulsie i słuchaliśmy najciekawszych i najświeższych nowości wydawniczych ze świata muzyki jazzowej i improwizowanej – w tym wydaniu programu aż trzech przedpremierowo.

Były to m.in.: "Ślina Trzaska" – wspólne nagranie Mikołaja Trzaski i wrocławskiego zespołu Ślina; "Dryf" – druga płyty formacji Odpoczno, cudownie eklektycznej mieszance folku spod Opoczna, muzyki klubowej i improwizowanej; intrygujący, sonorystyczny album "Diavolezza" Piotra Damasiewicza i Kuby Wójcika, zespół Nene Heroine i nagrany z gościnnym udziałem Kasi Lins utwór z nowej płyty grupy "MOVA" oraz duet wokalistek, Yumi Ito i Song Yi Jeon, na płycie "Luzada", albumie pochodzącego z hiszpańskiej Galicji perkusisty Iago Fernándeza.

***

Tytuł audycji: Rozmowy improwizowane w paśmie Nocna strefa

Prowadzili: Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk

Gość: Mareks Ameriks (szef łotewskiej wytwórni Jersika)

Data emisji: 19.10.2022

Godzina emisji: 23.00

Czytaj także

Henryk Wars - twórca legendarnych piosenek

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2021 05:30
"Już nie zapomnisz mnie" - tytuł jednego z wielu jego utworów, może być mottem całej jego twórczości. Był jednym z najbardziej warszawskich kompozytorów XX wieku. 120 lat temu, 29 grudnia 1902 roku, urodził się Henryk Warszawski, bardziej znany pod nazwiskiem Henryk Wars.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marcin Masecki gra przeboje Zygmunta Karasińskiego [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022 19:00
Podczas tego wieczoru z cyklu "Jazz.PL" znakomity pianista, kompozytor i aranżer Marcin Masecki przypomniał twórczość pioniera polskiego jazzu – Zygmunta Karasińskiego. 
rozwiń zwiń