Jorgos Skolias. Człowiek - głos

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2024 01:00
Jorgos Skolias urodził się w Zgorzelcu, od lat mieszka w Krakowie. Jest Polakiem o greckich korzeniach, ale podkreśla, że jego miejscem tak naprawdę jest muzyka.
Jorgos Skolias - bohater tego wydania Nocnej strefy
Jorgos Skolias - bohater tego wydania "Nocnej strefy"Foto: Ada & Sobiesław Pawlikowscy Photography / materiały promocyjne

Jorgos Skolias - improwizator, wokalista i pieśniarz

Na początku kariery współpracował między innymi z zespołami Young Power, Krzak, Dżem czy Osjan. Występował i nagrywał z legendarnym Tie Breakiem, czego owocem jest kultowa płyta oparta na tekstach ks. Jana Twardowskiego.

Od lat z powodzeniem rozwija całkowicie własną i niepowtarzalną paletę brzmień wokalnych, której korzeni można upatrywać zarówno w Grecji czy Mongolii i Tuwie, jak i w amerykańskim soulu i bluesie. Skolias jest artystą, który nigdy nie płynie ani z prądem, ani pod prąd, za to zawsze - w wybranym przez siebie kierunku.

O skomplikowanej historii rodzinnej i greckiej diasporze w Polsce

28 lutego całą "Nocną strefę" poświęciliśmy właśnie Jorgosowi Skoliasowi. Słuchaliśmy opowieści o greckich korzeniach, skomplikowanej historii rodzinnej, o greckiej diasporze w Polsce, o przeglądzie młodych zespołów, w którym młodego Jorgosa jako juror oceniał Czesław Niemen, o szalonych latach osiemdziesiątych i rozwijaniu własnej sztuki.

Muzyka ze wszystkich etapów działalności

Posłuchaliśmy muzyki ze wszystkich etapów jego działalności: od Krzaka i Young Power, przez duety z Bronkiem Dużym i Bogdanem Hołownią, projekty Sefardix (z braćmi Olesiami), Theatro (z Anthimosem Apostolisem), Free (z Piotrem Rachoniem), po album "Kolos" nagrany wspólnie z synem, perkusistą Antonisem Skoliasem.


Posłuchaj
119:53 2024_02_28 23_00_01_PR2_Nocna_Strefa.mp3 Jorgos Skolias. Człowiek - głos (Nocna strefa/Dwóka)

 

***

Tytuł audycji: Rozmowy improwizowane w paśmie Nocna strefa

Prowadzili: Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk

Gość: Jorgos Skolias (improwizator, wokalista i pieśniarz)

Data emisji: 28.02.2024

Godzina emisji: 23.00

mo/pg

Czytaj także

Eugene Chadbourne - free jazz i country na elektrycznych grabiach

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2024 01:00
Gościem "Rozmów improwizowanych" była żywa legenda amerykańskiej sceny awangardowej - Eugene Chadbourne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tim Daisy - niespokojny umysł

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2024 01:00
Tim Daisy był jednym z najważniejszych perkusistów nowej fali free jazzu z Chicago z pierwszej dekady XXI wieku. Grał we flagowych zespołach tamtego czasu, ze słynnym The Vandermark 5 na czele.
rozwiń zwiń