Janko Muzykant odzyskał głos. Sukces specjalistów z FINA

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2020 10:23
- Przez ostatnich kilkadziesiąt lat "Janko Muzykant" funkcjonował w niekompletnej wersji, bez dźwięku. Na szczęście mógł funkcjonować jako film niemy, którym tak naprawdę nigdy nie był. W pierwszych filmach dźwiękowych dialogi i narracja nadal były przedstawiane przy pomocy plansz, natomiast ścieżka dźwiękowa zawierała głównie ilustrację muzyczną - mówił Michał Pieńkowski z Filmoteki Narodowej-Instytutu Audiowizualnego (FINA).
Witold Conti jako Janko Muzykant w jednej ze scen filmu
Witold Conti jako Janko Muzykant w jednej ze scen filmuFoto: NAC

Posłuchaj
20:37 2020_09_20 09_28_23_PR2_Magazyn_Filmowy.mp3 Janko Muzykant odzyskał głos (Magazyn filmowy/Dwójka)

 

Po 90 latach film "Janko Muzykant" w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego przestał być filmem niemym. Owszem, to jeden z pierwszych polskich filmów dźwiękowych, ale z zagubioną dotychczas ścieżką dźwiękową. Zaginęła ona podczas wojny, nie zachowała się również partytura.

Po wojnie film prezentowany był wyłącznie w wersji pozbawionej dźwięku, która zyskała popularność na międzynarodowych festiwalach. W świadomości widzów "Janko Muzykant" utrwalił się jako dzieło kina niemego. Dziś wiemy, jak brzmi Janko Muzykant.

Jak wyglądał proces przywracania dźwięku obrazowi Ryszarda Ordyńskiego, w audycji tłumaczyli przedstawiciele FINA: Katarzyna Mikstal (główna specjalistka ds. projektów rekonstrukcji cyfrowej), Kamila Białkowska i Michał Pieńkowski (filmograf).

***

Tytuł audycji: Magazyn filmowy

Prowadziła: Beata Kwiatkowska

Data emisji: 20.09.2020

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

"Bestia". Najstarszy film z Polą Negri w nowej odsłonie

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2020 08:21
Najstarszy i jedyny zachowany film z Polą Negri z polskiego okresu jej kariery, czyli "Bestia" Aleksandra Hertza po restauracji cyfrowej ukazał się w grudniu na Blu-ray. Wyjątkowe, kolekcjonerskie wydawnictwo z muzyką Włodka Pawlika wydała Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny po ponad 100 latach od premiery filmu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Narodziny narodu". Kontrowersyjne arcydzieło kina

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2024 05:39
Niemy film w reżyserii Davida Warka Griffitha to punkt zwrotny w historii światowego kina, a zarazem jedna z najbardziej problematycznych produkcji, jakie kiedykolwiek powstały. "Narodziny narodu" miały swoją premierę 109 lat temu i wciąż budzą emocje.
rozwiń zwiń