REKLAMA

Józef Mackiewicz - pisarz i żołnierz

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 08:08
W cyklu "Bohaterowie wielkiej bitwy" prof. Andrzej Nowak opowiadał o Józefie Mackiewiczu, żołnierzu wojny bolszewickiej i autorze czytanej na naszej antenie powieści "Lewa wolna".
Józef Mackiewicz
Józef MackiewiczFoto: Archiwum Emigracji UMK

Posłuchaj
29:10 bohaterowie.mp3 Rozmowa z prof. Andrzejem Nowakiem o powieści Józefa Mackiewicza "Lewa wolna"

Jerzy Radziwiłowicz1200.jpg
"Lewa wolna". Dzieje wojny polsko-bolszewickiej roku 1920

- Mackiewicz w swojej powieści stawia pytanie o bolszewizm w odniesieniu do dwóch momentów historycznych: pierwszy to lato i początek jesieni 1919 roku, kiedy siły białej Rosji były jeszcze dość znaczne. Wtedy Piłsudski prowadził tajne rozmowy z wysłannikiem Lenina, co zaowocowało wstrzymaniem działań wojennych na froncie bolszewickim. Drugi moment to wrzesień, październik 1920 roku. Mackiewicz dokonuje tutaj nadużycia, sugerując, że Polska dysponowała wielką przewagą militarną nad całą Rosją bolszewicką - mówił prof. Andrzej Nowak.

- Niestety scenariusz, który rysuje Józef Mackiewicz w "Lewej wolnej" nie odpowiada w żadnym stopniu realiom historycznym września, października 1920 roku - wyjaśniał gość audycji.

Profesor tłumaczył też, na czym polegał rusofilizm Mackiewicza i czym różniło się jego rozumienie stosunków z Rosją od wielokulturowej wizji Europy, jaką miał Piłsudski.

"Lewa wolna" jako epos

- Ogromnie się cieszę, że ta wspaniała powieść może za pośrednictwem Dwójki dotrzeć do większego grupy odbiorców. Karty powieści Mackiewicza to wspaniałe fundamenty do rozruszania na nowo naszej wyobraźni historycznej i pamięci - podsumował prof. Nowak. - "Lewa wolna" to prawdziwy epos ziem byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego i ludzkich dramatów. Fakty, przyroda i ludzie spleceni w epicką opowieść o Polsce, o Rosji, Litwie, Białorusi, o Żydach zamieszkujących te obszary, o Europie Wschodniej, o ludziach zanurzonych w historię w tym szczególnym miejscu - byłym Wielkim Księstwie Litewskim - dodał. 

***

Tytuł audycji: Bohaterowie wielkiej bitwy

Prowadziła: Anna Lisiecka

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk)

Data emisji: 7.09.2020

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

Bohaterowie wielkiej bitwy: Florian Czarnyszewicz

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2020 08:22
W audycji przypomnieliśmy postać Floriana Czarnyszewicza - wciąż mało znanego w Polsce pisarza emigracyjnego, którego twórczością zachwycali się m.in. Czesław Miłosz, Melchior Wańkowicz czy Józef Czapski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gen. Józef Haller i jego Armia Ochotnicza w 1920 roku

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2020 08:44
Bohaterem audycji był Józef Haller, od utworzonej przezeń we Francji armii zwany błękitnym generałem.
rozwiń zwiń