Marsze i protesty w krajach sowieckiej dominacji

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2021 19:00
W "Śladach pamięci" – o wielkich patriotycznych marszach i protestach wychodźców z Polski i krajów pod sowiecką dominacją, w relacjach specjalnych wysłanników Radia Wolna Europa.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Tomasz Bidermann/shutterstock.com

Posłuchaj
26:57 Dwójka ślady pamięci 8.03.2021.mp3 Marsze i protesty w krajach sowieckiej dominacji w relacjach Radia Wolna Europa (Ślady pamięci/Dwójka) 

Od zgromadzenia w Katedrze Westminsterskiej tysięcy brytyjskich katolików, którzy modlili się za uwięzionego Prymasa Polski - poprzez wiece w Chicago, Nowym Jorku, Brukseli i Paryżu przeciw wizytom sowieckich przywódców, marsze solidarności przeciw inwazji na Węgry i przeciw represjom w zbuntowanym Poznaniu - aż po reakcje na wprowadzenie w Polsce stanu wojennego.

We wszystkich tych wydarzeniach uczestniczyli wysłannicy Radia Wolna Europa - najważniejszego źródła obiektywnych informacji dla społeczeństw żyjących za żelazną kurtyną. Ich archiwalne nagrania można było usłyszeć w trakcie audycji.

***

Tytuł audycji: Ślady pamięci  

Prowadzili: prof. Rafał Habielski i Andrzej Mietkowski

Data emisji: 8.03.2021

Godzina emisji: 17.30

Czytaj także

Tadeusz Nowakowski. Reporter Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2021 05:35
Był typowym emigrantem politycznym, uznanym przez PRL za wroga ludu. Przez niemal pół wieku jego twórczość była w Polsce zakazana, a jego nazwisko wykreślone ze słowników i encyklopedii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspomnienie Zdzisława Najdera

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2021 18:00
- To jest taka biografia charakterystyczna dla wszystkich ważnych wydarzeń w polskim życiu politycznym i intelektualnym, praktycznie od 1956-57 roku. To jest czas, kiedy Zdzisław Najder zaczyna karierę naukową, a z biegiem czasu publiczną i kontynuuje ją nawet po odzyskaniu przez Polskę niepodległości - mówił o bohaterze audycji "Ślady pamięci" prof. Zdzisławie Najderze, prof. Rafał Habielski.
rozwiń zwiń