Miłosz i inni. Emigracyjne życie twórców literatury "źle obecnej"

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2021 18:33
Wakacyjną część cyklu "Ślady pamięci" Andrzej Mietkowski i prof. Rafał Habielski postanowili poświęcić polskim twórcom na uchodźstwie, kulturze emigracyjnej, pisarstwu na wygnaniu. Przywołują, przybliżają i przypominają głosy autorów, kompozytorów i malarzy przez dziesięciolecia odciętych od kraju, ale stale obecnych dzięki zakazanym radiostacjom, które nadawały spoza żelaznej kurtyny.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Alan Price

Jan Nowak Jeziorański 1200 nac.jpg
Narodziny Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa

"Literatura źle obecna", mówiono kiedyś o tym pisarstwie; książki zbójeckie – tak nazywał największe dzieła polskich twórców na wygnaniu Wojciech Karpiński. Docierały do Polski szmuglowane przez granicę, czytane w odcinkach na falach Radia Wolna Europa, niektóre zapisy pozostały w archiwach. Dziś, po wielu dziesięcioleciach, przypominają tamte emocje, tamte tęsknoty, ból wygnańców stron rodzinnych.

W nagraniu audycji - Czesław Miłosz o swoich awanturach z Giedroyciem, Giedroyc o współpracy z Catem-Mackiewiczem, Jan Nowak-Jeziorański o Gombrowiczu, a także poeci Stanisław Baliński i Józef Wittlin, a także wielu innych twórców objętych zakazem druku w PRL.

Posłuchaj
27:00 Dwójka ślady pamięci 26.07.2021.mp3 Miłosz i inni. Emigracyjne życie twórców literatury "źle obecnej" (Ślady pamięci/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: Ślady pamięci

Prowadzili: prof. Rafał Habielski i Andrzej Mietkowski

Data emisji: 26.07.2021

Godzina emisji: 17.30

pg

Czytaj także

Wspomnienie Zdzisława Najdera

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2021 18:00
- To jest taka biografia charakterystyczna dla wszystkich ważnych wydarzeń w polskim życiu politycznym i intelektualnym, praktycznie od 1956-57 roku. To jest czas, kiedy Zdzisław Najder zaczyna karierę naukową, a z biegiem czasu publiczną i kontynuuje ją nawet po odzyskaniu przez Polskę niepodległości - mówił o bohaterze audycji "Ślady pamięci" prof. Zdzisławie Najderze, prof. Rafał Habielski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezwykłe polskie miejsce w Paryżu

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 13:18
- Byliśmy pierwszą we Francji firmą wydającą polskie płyty, były to piosenki sentymentalne, ale również nagrania muzyki ludowej, oberki, kujawiaki, polki. Tego bardzo wówczas poszukiwano - mówił w reportażu Jerzego Kaniewicza Kazimierz Romanowicz. Archiwalny reportaż Radia Wolna Europa przypomnieli w swojej audycji Andrzej Mietkowski i prof. Rafał Habielski.
rozwiń zwiń