REKLAMA

Myśliwce kontra balony. Wojna informacyjna lat 50.

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2021 18:45
- Zwracano uwagę na czynnik atmosferyczny, badano kierunek wiatru, jego prędkość. Kiedy uznano, że te czynniki się zgadzają, balony rozpoczynały swoją bojową misję - opowiadał o tzw. wojnie balonowej w audycji "Ślady pamięci" prof. Rafał Habielski.
Operacja Światło, czyli balony zawierające broszurę Józefa Światło Za kulisami bezpieki i partii
Operacja "Światło", czyli balony zawierające broszurę Józefa Światło "Za kulisami bezpieki i partii"Foto: NAC

Posłuchaj
27:42 Ślady pamięci Dwójka 8 listopad 2021 17_29_58.mp3 Wojna balonowa - pamiętna operacja Radia Wolna Europa (Ślady pamięci/ Dwójka)

 


wyspa św. ludwika 1200.jpg
Niezwykłe polskie miejsce w Paryżu

Wojna balonowa z wczesnych lat 50., ta pamiętna operacja Radia Wolna Europa w czasach zimnej wojny polegała na wysyłaniu balonów z ulotkami i broszurami z okolic Monachium w kierunku krajów komunistycznych. - Przypomnijmy ten moment historyczny. Zamknięto szczelnie granice, cenzura ostro zabrała się za prasę, rozpoczęto zagłuszanie działających rozgłośni zachodnich: Radia Londyn i Głosu Ameryki, podsłuchiwano linie telefoniczne - wymieniał Andrzej Mietkowski. - Powstawała hermetycznie zamknięta przestrzeń obejmująca pojałtański układ państw.

Wobec próby odcięcia społeczeństw bloku komunistycznego od informacji z Zachodu uruchomiono akcje: "Prospero", "Veto" i "Focus", które były kierowane na Węgry i Czechosłowację. Akcja "Spotlight"("Reflektor") – na Polskę.

Czytaj także:

- To była supertajna operacja. Już po jej zakończeniu sir Robert Bruce Lockhart, który wizytował lokalizacje, skąd wysyłano balony, w swoim raporcie zwrócił uwagę na nieprawdopodobną ilość technologicznych gadżetów, głównie meteorologicznych - podkreślił Andrzej Mietkowski. 

800 tysięcy balonów poniosło do Polski prawie 1 milion broszur Józefa Światły "Za kulisami bezpieki i partii", a także publikacje Wolnej Europy o poznańskim Czerwcu 1956, tajny referat Chruszczowa z XX zjazdu partii sowieckiej i nowelę Orwella "Folwark zwierzęcy".

Podobną akcję przeprowadzono w stanie wojennym, w marcu 1982 roku z duńskiej wyspy Bornholm.


***

Tytuł audycji: Ślady pamięci

Prowadzili: prof. Rafał Habielski i Andrzej Mietkowski

Data emisji: 8.11.2021

Godzina emisji: 17.30

Czytaj także

Konstanty Jeleński. Menadżer polskiej literatury na Zachodzie

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 19:33
W "Śladach pamięci" prezentowaliśmy część drugą wspomnień o Konstantym Jeleńskim. Mówiono o nim "menadżer literatury polskiej na Zachodzie". Według Wojciecha Karpińskiego był działającym alter ego Witolda Gombrowicza. Sam Gombrowicz napisał przy jakiejś okazji: "Wszystkie wydania moich dzieł w obcych językach powinny być opatrzone pieczątką »dzięki Jeleńskiemu«".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak w PRL zagłuszano zachodnie stacje

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 18:00
- Pierwsze audycje RWE nadawane były bez zakłóceń. Niedługo potem jedyną bronią była nie polemika, ale zagłuszanie, co kompromitowało tamten system. Reżimy socjalistyczne nie potwierdzały, że taki proceder w ogóle istniał. W momentach zaburzeń politycznych zagłuszanie podkręcano maksymalnie - mówili na antenie Dwójki prof. Rafał Habielski i Andrzej Mietkowski.
rozwiń zwiń