Radio Wolna Europa po śmierci Stalina

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2022 18:00
- Przed tygodniem mówiliśmy, jak pośród stalinowskiej nocy rozbrzmiała w eterze melodia "Mazurka 3 maja". To był sygnał głosu Wolnej Polski z nowej siedziby w Monachium. I to były tak naprawdę narodziny polskiej rozgłośni Radia Wolna Europa - mówił Andrzej Mietkowski, rozpoczynając audycję "Ślady pamięci".
1956 rok przyniósł kres kultu Stalina
1956 rok przyniósł kres kultu Stalina Foto: shutterstock.com/wolffpower

W tym miesiącu w kolejnych audycjach przypominamy pierwsze lata "Głosu Wolnej Polski", bo właśnie tak początkowo nazywała się stacja, która ruszyła 3 maja 1952 roku.

10 miesięcy później zmarł Józef Stalin. - To informacja, którą miliony przyjęły z ulgą, ale także z obawą, co przyniesie przyszłość, na jaki kierunek polityczny zdecydują się następcy Stalina, kto nimi zostanie i jak to wpłynie na sytuację w Polsce - podkreślał współprowadzący audycję prof. Rafał Habielski.

Zobacz także: Serwis specjalny o Radiu Wolna Europa - RADIA WOLNOŚCI >>>

Na antenie Radia Wolna Europa toczyły się w tamtym czasie gorące dyskusje na te tematy. Podczas audycji prowadzący wyemitowali i omówili fragmenty archiwalnych nagrań z tych pamiętnych lat.

Posłuchaj
29:58 Dwojka_Slady_pamieci 2022_05_09-17-30-00.mp3 Radio Wolna Europa w czasie po śmierci Stalina (Ślady pamięci/Dwójka)

Rozgłośnia Polska RWE dawała nadzieję Polakom, żyjącym w mrocznych czasach stalinizmu. To na antenie tej rozgłośni ukazały się audycje z udziałem ppłk. Józefa Światły, wysokiego urzędnika Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, który uciekł z Polski w grudniu 1953 roku. W swych relacjach demaskował on zbrodniczą działalność komunistycznej bezpieki, co w efekcie doprowadziło do likwidacji znienawidzonego resortu.

Rozgłośnia Polska RWE docierała do Polski z przekazem, o który trudno było w oficjalnych mediach.

***

Tytuł audycji: Ślady pamięci

Prowadzili: prof. Rafał Habielski i Andrzej Mietkowski

Data emisji: 25.04.2022

Godzina emisji: 17.30

Czytaj także

Prof. Rafał Habielski: w stanie wojennym władze nie panowały nad informacją

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2021 19:00
- Domniemanie skali aresztowań powodowało przekonanie o tym, czym jest stan wojenny; jak głębokim uderzeniem i nieprzyjacielskim zamiarem wobec społeczeństwa jest akt 13 grudnia 1981 roku - mówił prof. Rafał Habielski o dezinformacji mediów, dotyczącej internowania działaczy opozycji w stanie wojennym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Radio Wolna Europa i Roman Palester

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2022 17:00
- Będziemy mówili Wam prawdę o wypadkach rozgrywających się w świecie, którą sowiecki reżim chce przed Wami ukryć, by zabić w Was resztki nadziei - mówił Jan Nowak-Jeziorański inaugurując działalność Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. 
rozwiń zwiń