Harfa. Czy łagodzi obyczaje?

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2022 23:00
Śpiew z towarzyszeniem tego instrumentu pozwolił Monteverdiemu ubłagać Charona, a Gluckowi uspokoić Furie. Bohaterką tego wydania "Karnawału instrumentów" była harfa.
Harfa to jeden z najstarszych instrumentów muzycznych
Harfa to jeden z najstarszych instrumentów muzycznychFoto: Shutterstock/rubchikova

Harfa należy do najstarszych instrumentów muzycznych. Najprawdopodobniej grywano na niej już w starożytnym Egipcie i Babilonii. Legenda głosi, że wynaleziono ją zupełnie przypadkiem podczas polowania – zauważono bowiem, że napięta struna po wypuszczeniu strzały wydaje dźwięk.

Ten instrument możemy spotkać również na malowidłach ściennych, pochodzących z okresu około 2,5 tysięcy lat przed narodzinami Chrystusa. Jednak pojawiał się wówczas w różnych kształtach i był znacznie prostszy w swojej konstrukcji. W średniowieczu nie był jeszcze wyposażony w pedały, struny zaś były diatoniczne. Dopiero w XVIII wieku skonstruowano pierwsze harfy z pedałami nożnymi, pozwalającymi na obniżanie i podwyższanie wysokości dźwięku na jednej strunie.

W średniowieczu najczęściej grywali na niej minstrele i trubadurzy, ponieważ była łatwa w transporcie. W epoce baroku i klasycyzmu, dzięki poszerzeniu możliwości tego instrumentu, zaczął pojawiać się również w orkiestrach symfonicznych. Muzykę skomponowaną na harfę możemy usłyszeć w utworach Piotra Czajkowskiego, Christopha Glucka czy Hektora Berlioza. Dziś wykorzystuje się ją nie tylko w muzyce klasycznej, lecz również w jazzie.

Zobacz też:

Posłuchaj
58:33 [ PR2]PR2 (PCM) 4 luty 2022 22_01_52.mp3 Harfa. Czy łagodzi obyczaje? (Karnawał instrumentów/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Karnawał instrumentów

Prowadził: Łukasz Borowicz

Data emisji: 4.02.2022

Godzina emisji: 22.00


Czytaj także

Monika Kaźmierczak: carillon, mimo pandemii, umożliwia koncerty na żywo

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 11:26
- Carillonista jest muzykiem samotnym, toteż mogłam się oprzeć pandemii. Większość moich kolegów nie grała, zaledwie ćwiczyła. Ja ciągle mogłam dawać koncerty, a kompozytorzy zaczęli pisać dla mnie utwory, bo to dla nich było niesamowite, że mogą usłyszeć swój utwór wykonany na żywo - mówiła w Dwójce Monika Kaźmierczak, gdańska carillonistka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Potężny instrument o doniosłym brzmieniu. Nowe organy w NOSPR w Katowicach

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 11:40
Dwie klawiatury i ponad milion części. W sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach powstają zupełnie nowe organy. W nieodległej przyszłości instrument wybrzmi skalą aż 105 głosów. 
rozwiń zwiń