Sir Arthur Somervell i jego Koncert skrzypcowy g-moll

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2024 23:00
Czy w Wielkiej Brytanii można otrzymać tytuł szlachecki za zasługi dla edukacji muzycznej? Jak najbardziej! Doskonałym przykładem jest sir Arthur Somervell, kompozytor, którego koncertu skrzypcowego słuchaliśmy w tym wydaniu "Karnawału instrumentów".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: New Africa/Shutterstock

Program:

Arthur Somervell - Koncert skrzypcowy g-moll

wykonawcy: Anthony Marwood (skrzypce), BBC Scottish Symphony Orchestra, dyr. Martyn Brabbins

wyd. Hyperion 2005 r.


Posłuchaj
55:01 2024_04_12 22_00_18_PR2_Karnawal_instrumentow.mp3 Sir Arthur Somervell i jego Koncert skrzypcowy g-moll (Karnawał instrumentów/Dwójka) 

Dlaczego utwory jednych kompozytorów brzmią lepiej od utworów innych twórców? Na czym polega instrumentacja?

W audycji "Karnawał instrumentów" przyglądamy się tajnikom sztuki pisania na instrumenty, a punktem wyjścia są opowieści o wszystkich instrumentach orkiestry symfonicznej - opowieści słowne i czysto muzyczne.

Do świata Christopha Willibalda Glucka, Hectora Berlioza, Johanna Straussa i wielu innych mistrzów instrumentacji w każdy piątek w Programie 2 Polskiego Radia zaprasza Łukasz Borowicz - utytułowany dyrygent, szef Orkiestry Filharmonii Poznańskiej i dyrektor muzyczny Filharmonii Poznańskiej oraz I dyrygent gościnny Filharmonii Krakowskiej, a także laureat Nagrody Mediów Publicznych 2022 w kategorii Muzyka.

***

Tytuł audycji: Karnawał instrumentów

Prowadził: Łukasz Borowicz

Data emisji: 12.04.2024

Godz. emisji: 22.00

pg/wmkor

Czytaj także

Kurt Atterberg. Kompozytor-inżynier pisze na skrzypce

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2023 22:00
Czy istnieje patent gwarantujący napisanie znakomitego koncertu skrzypcowego? Być może posiadł go szwedzki kompozytor Kurt Atterberg - twórca, który przez większość swojego życia pracował w urzędzie patentowym jako inżynier...
rozwiń zwiń
Czytaj także

J. G. H. Mann oraz tajemnice Koncertu na skrzypce i orkiestrę

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2024 23:00
Czy możliwe jest stworzenie koncertu skrzypcowego, który będzie łączył elementy konserwatywnej muzyki romantyzmu niemieckiego oraz fascynację światem opery francuskiej? Jest to możliwe, a dokonał tego holenderski kompozytor Johann Gottfried Hendrik Mann.
rozwiń zwiń