Utwory na wiele orkiestr

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2022 23:00
Co zrobić, gdy mamy do dyspozycji więcej niż jedną znakomitą orkiestrę? Napisać utwór na dwie, trzy, a może na cztery orkiestry? Czy jest to możliwe? Jak to robiono? Kto takie utwory komponował? O tym rozmawialiśmy w audycji "Karnawał instrumentów".
Trzon orkiestry symfonicznej stanowią instrumenty smyczkowe
Trzon orkiestry symfonicznej stanowią instrumenty smyczkoweFoto: Pixabay.com

Orkiestra symfoniczna - jeśli chodzi o liczebność i rodzaje wykorzystywanych instrumentów - zmieniała się na przestrzeni wieków i w zasadzie dotąd nie uzyskała ściśle określonego kształtu. Istnieje jednak pewien standard, wg którego orkiestra liczy ok. 100 muzyków, co pozwala na wykonanie większości XIX- i XX-wiecznego repertuaru.

Zalążkiem orkiestry symfonicznej były zespoły powstające w okresie baroku, ograniczone do instrumentów smyczkowych (np. we Francji orkiestra królewska złożona była z 24 skrzypków), do których na początku XVIII w. dodano instrumenty dęte.

[wykorzystano materiały z Encyklopedii PWN]

***

Dlaczego utwory jednych kompozytorów brzmią lepiej od utworów innych twórców? Czym jest i na czym polega instrumentacja?

W audycji "Karnawał instrumentów" przyglądamy się tajnikom sztuki pisania na instrumenty, a punktem wyjścia będą opowieści o wszystkich instrumentach orkiestry symfonicznej - opowieści słowne i czysto muzyczne.

Do świata Glucka, Berlioza, Straussa i wielu innych mistrzów instrumentacji zaprasza Łukasz Borowicz.

Posłuchaj
43:23 2022_03_04 22_03_13_PR2_Karnawal_instrumentow.mp3 Utwory na wiele orkiestr (Karnawał instrumentów/Dwójka) 

57:01 2022_03_11 22_03_06_PR2_Karnawal_instrumentow.mp3 Utwory na wiele orkiestr. Część 2 (Karnawał instrumentów/Dwójka)

 

Zobacz także:

***

Tytuł audycji: Karnawał instrumentów

Prowadził: Łukasz Borowicz

Data emisji: 4 i 11.03.2022

Godzina emisji: 22.00

Czytaj także

Dominik Strycharski. "Symfonia Fabryki Ursus"

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2022 07:00
Instrumenty - Miejsca i Ludzie. W "Nocnej strefie" zapraszaliśmy na spotkanie z tak skonfigurowaną opowieścią o... muzyce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukasz Borowicz: w tej chwili każdy koncert jest darowany

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2022 12:00
- Mamy niesłychanie trudny organizacyjnie czas. Kiedy koncerty w ogóle odbywają się, a po nich dostajemy znakomity odzew ze strony przyjaciół czy liczących się krytyków, dziennikarzy, przedstawicieli środowiska muzycznego, to jest dla nas największa nagroda. To nam daje siłę - mówił w radiowej Dwójce maestro Łukasz Borowicz.
rozwiń zwiń