Tadeusz Konwicki "Mała apokalipsa". Społeczeństwo zanurzone w destrukcji

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2022 10:00
Najgłośniejsza książka "drugiego obiegu", groteskowa wizja rozpadającego się społeczeństwa PRL, powieść-przestroga... Od poniedziałku 7 marca Adam Ferency czytał w Dwójce "Małą apokalipsę" Tadeusza Konwickiego.
Adam Ferency
Adam FerencyFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

"Mała apokalipsa" jest kolejną po "Kompleksie polskim” próbą spojrzenia na społeczeństwo, naród i jednostkę zanurzone w rzeczywistości, która podlega wielowymiarowej destrukcji. Konwicki przedstawia świat rozmytych pojęć i wartości. Patriotyzm, honor, wolność, zdrada nie wspierają się na żadnej stałej podstawie, granice moralne stały się płynne. Wszystkie umysły zarażone są niewolą.

Główny bohater "Małej apokalipsy” jest jedynym, który widzi, że zarówno władza, jak i opozycja nie potrafią dokonywać żadnych wyborów i grają wyłącznie wyznaczone przez system role. W swojej podróży przez miasto bohater spotyka ludzi dwulicowych, zagubionych, niezdecydowanych i przegranych. Wyznaczony przez opozycję do aktu samospalenia, podczas tej swoistej odysei szuka sensu swojej ofiary i pojmuje, że jego śmierć ocali tylko jego wolność oraz jego samego - jako człowieka.

Książka Konwickiego ukazała się w 1979 roku w drugim obiegu i szybko zyskała popularność czytelników oraz uznanie krytyki. Dzięki uniwersalnym symbolom i refleksjom powieść stała się czymś więcej niż diagnozą społeczeństwa PRL. Odczytywano ją jako ogólną metaforę ludzkiego losu w drugiej połowie XX wieku. "Mała apokalipsa" została przełożona na kilkanaście języków i wyróżniona nagrodą londyńskich "Wiadomości" (1979) oraz włoskiego "Premio Mondello" (1981). Stała się także podstawą adaptacji teatralnej oraz filmowej.

Audycję przygotowała Anna Lisiecka.

***

Tytuł audycji: Literacka sjesta

Data emisji: 7.03-6.05.2022

Godzina emisji: 15.00


Zobacz więcej na temat: Tadeusz Konwicki
Czytaj także

Tadeusz Konwicki: niech się Bóg martwi, nie ja

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2011 22:00
Znakomity prozaik i reżyser, który obchodzi w tym roku osiemdziesiąte piąte urodziny, dał się namówić na pewien szczególny wywiad…
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przy tym stoliku pijał kawę Konwicki

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2012 22:30
Tu, przy świętym stoliku, gromadzili się luminarze polskiej kultury. O czym rozmawiano w tej legendarnej warszawskiej kawiarni i – kto podsłuchiwał te niecodzienne spotkania?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tajemniczy wyznawcy Tadeusza Konwickiego

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2012 13:11
Rozpoznają się po cytatach, którymi się przerzucają. Hipnotyzujący urok pewnych słów i zdań wprawia ich w stan zbliżony do transu. Mówią, że jest ich niewielu, ale tak naprawdę – całe tysiące…
rozwiń zwiń