X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Przy tym stoliku pijał kawę Konwicki

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2012 22:30
Tu, przy świętym stoliku, gromadzili się luminarze polskiej kultury. O czym rozmawiano w tej legendarnej warszawskiej kawiarni i – kto podsłuchiwał te niecodzienne spotkania?
Audio

- Przychodził tu mieszkający w sąsiedztwie Konwicki, pojawiała się Irena Szymańska, no i Antoni Słonimski. Wytworzyło się coś, co nazywałam "świętym stolikiem" - wspominała w Dwójce Maria Iwaszkiewicz, założycielka kawiarni mieszczącej się przy ul.Wiejskiej 12a w Warszawie, w suterenie wydawnictwa "Czytelnik". Miejsce to, jak się okazało, przeszło do historii polskiej kultury - otwarta w 1957 roku kawiarnia obrosła w szczególną legendę. Wszak spotykali się tu znani pisarze, przychodzili ludzie polskiego teatru i filmu.
Co ciekawe, Tadeusz Konwicki, jeden ze stałych bywalców, podkreślał, że ów słynny stolik "Czytelnika" nie był tak naprawdę żadnym "stolikiem literackim”, czy politycznym. - Spotykaliśmy się w biegu, by uzgodnić to, co myślimy - mówił.
Jak wynika ze wspomnień Marii Iwaszkiewicz czy Józefa Hena, fenomen tego miejsca opierał się przede wszystkim na niezwykłych ludziach, którzy tu się spotykali. Największą legendą był oczywiście Antoni Słonimski. Opowiadał o Wieniawie, Piłsudskim, Tuwimie. Strasznie miło było w tym całym schamieniu i socjalistycznym bełkocie tego posłuchać - opowiadał Józef Hen. - To była taka wyspa niezależności.
Zapraszamy do wysłuchania audycji Moniki Pilch. O warszawskiej kawiarni (m.in. o podsłuchujących gości tajniakach z SB, o smakowitych obiadach i... anegdotach) opowiadają: założycielka kawiarni Maria Iwaszkiewicz, a także Tadeusz Konwicki, Henryk Bereza, Józef Hen i Janusz Głowacki.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rozmowy z mistrzem słowa i życia

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2011 14:00
29-latek rozmawia z 85-latkiem o popkulturze, mediach, gołębiach, partyzantce i komunizmie, o życiu i o śmierci. To książka, która wymaga skupienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tadeusz Konwicki: niech się Bóg martwi, nie ja

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2011 22:00
Znakomity prozaik i reżyser, który obchodzi w tym roku osiemdziesiąte piąte urodziny, dał się namówić na pewien szczególny wywiad…
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ksenia Starosielska - Polska w przekładzie

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2012 15:59
Zapraszamy na spotkania z wybitną tłumaczką literatury polskiej na rosyjski, m.in. książek Tadeusza Różewicza, Tadeusza Konwickiego, Ryszarda Kapuścińskiego, Wiesława Myśliwskiego i Pawła Huelle.
rozwiń zwiń