Kalina Jędrusik. Słynęła z charakterystycznego szeptu, choć myślała o operze

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2021 17:34
- Kalina i jej starsza siostra Zofia miały wyjątkowego ojca. Od najmłodszych lat uczył je, że mogą robić w życiu to, co zechcą, byle tylko nikogo nie skrzywdziły. Obie były rozsądne i Kalina w pewnym momencie stwierdziła, że śpiewać jako diva operowa nigdy nie będzie - mówił w Dwójce Dariusz Michalski, dziennikarz muzyczny i konsultant filmu "Bo we mnie jest seks" o Kalinie Jędrusik.
Kalina Jędrusik. Warszawa. Teatr Komedia - sztuka Śniadanie u Tiffanyego 1965 rok
Kalina Jędrusik. Warszawa. Teatr Komedia - sztuka "Śniadanie u Tiffany'ego" 1965 rokFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

pap_20120329_2B6.jpg
Jej portret. Kalina Jędrusik

Aktorka teatralna i filmowa, artystka estradowa, piosenkarka, gwiazda Kabaretu Starszych Panów, obdarzona nieprzeciętnym talentem, charyzmatyczna i przekraczająca sceniczne normy. Jeremi Przybora powiedział o niej "czuły instrument polskiej piosenki". Nazywano ją również "królową melancholii".

Niekwestionowany symbol seksu, nazywana polską Marylin Monroe, ikona, kolorowy ptak, indywidualistka, niezwykle inteligentna i elokwentna, kochająca ludzi i zwierzęta, rodzinna, ciepła, wrażliwa, a jednocześnie bezkompromisowa i pewna siebie, prowokująca i zaskakująca, skandalistka... 

Posłuchaj
117:12 2021_11_20 15_00_32_PR2_Dwie_do_setki.mp3 Kalina Jędrusik - jaka była naprawdę? (Dwie do setki/Dwójka) 

- Kalina Jędrusik była wybitna w wielu dziedzinach. Była wybitna również dlatego, że nigdy nie obrażała się za niedocenienie jej. A była niedoceniana przez całe swoje życie - zauważył gorzko Dariusz Michalski.

Czytaj także:

To właśnie dziennikarz Polskiego Radia jest autorem pierwszej biografii Kaliny Jędrusik, która ukazała się w 2010 roku. - Nasze pierwsze spotkanie było przy okazji nagrywania telewizyjnego Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej. To był egzamin, jak zawsze gdy Kalina przyjmowała kogoś po raz pierwszy. Czy da się ktoś nabrać na jej żart? Zaprowadziła mnie do biurka, powiedziała, że to biurko Stanisława Dygata i ryza papieru, która jeszcze po nim została. "Staś pisał tak pięknie, mam nadzieję, że Panu też tak uda się o mnie napisać" usłyszałem - wspominał. 

Pytanie, jaka była naprawdę Kalina Jędrusik, powraca w związku z premierą filmu "Bo we mnie jest seks" w reżyserii Katarzyny Klimkiewicz. Bohaterkę audycji brawurowo kreuje na ekranie Maria Dębska.

Zobacz zwiastun filmu:

[Youtube NEXTFILMPL]

O legendarnej aktorce rozmawialiśmy z jej najbliższymi (siostrzeńcy Rafał Szczepański i Paweł Pohorecki), przyjaciółmi (Magdalena Zawadzka) oraz biografami (poza D. Michalskim także Ula Ryciak i Remigiusz Grzela). Przypomnieliśmy życiorys i nieprzeciętną osobowość Kaliny Jędrusik, jej związki z telewizją, radiem, filmem i kabaretem, a także relację z pisarzem Stanisławem Dygatem.

Przywołaliśmy również archiwalne wypowiedzi samej artystki i wspomnienia z nią związane oraz piosenki, które nuciła cała Polska.

***

Tytuł audycji: Dwie do setki

Prowadzili: Beata Kwiatkowska i Paweł Siwek

Goście: Dariusz Michalski (dziennikarz Polskiego Radia, znawca historii muzyki rozrywkowej, autor pierwszej biografii Kaliny Jędrusik, konsultant filmu "Bo we mnie jest seks"), Magdalena Zawadzka (aktorka), Remigiusz Grzela (pisarz, dziennikarz, autor książki "Z kim tak Ci będzie źle, jak ze mną. Historia Kaliny Jędrusik i Stanisława Dygata"), Rafał Szczepański i Paweł Pohorecki (siostrzeńcy Kaliny Jędrusik), Ula Ryciak (autorka książki "Niemoralna. Kalina")

Data emisji: 20.11.2021

Godzina emisji: 15.00

pg

Czytaj także

"Niemoralna. Kalina". Ula Ryciak: próbowałam mówić w imieniu Kaliny Jędrusik

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 13:00
- Szukałam tego, co ona sama powiedziała o sobie, co mówiła do innych, co mówiła w wywiadach. Jak siebie przedstawiała, ale też co próbowała o sobie przemilczeć - mówiła w "Poranku Dwójki" autorka książki "Niemoralna. Kalina" o Kalinie Jędrusik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kalina Jędrusik i Stanisław Dygat. Rodzina, skandale, miłość

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2023 05:50
- Pamiętam, byłam bardzo poruszona, kiedy się dowiedziałam, że oto spotkam swojego ulubionego autora - wspominała w Polskim Radiu Kalina Jędrusik moment, w którym poznała swojego przyszłego męża Stanisława Dygata. W radiowych archiwach zachowały się również nagrania wspólnych rozmów tej słynnej, legendarnej w czasach PRL-u pary.
rozwiń zwiń