Małgorzata Małaszko: Edward Pałłasz był wielowymiarowy

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2022 17:15
- Słowo, które pasuje mi do niego pod każdym względem to "stylowy". Nie tylko w sposobie bycia, ubierania się, ale w obecności w różnych środowiskach. To był niezwykle serdeczny człowiek, niezobowiązująco elegancki, bardzo komunikatywny - mówiła dyrektor radiowej Dwójki Małgorzata Małaszko. Edward Pałłasz, kompozytor, muzykolog i… miłośnik szachów, działacz środowiska artystycznego, były szef Stowarzyszenia Autorów ZAIKS i radiowej Dwójki był bohaterem audycji "Dwie do setki".
Edward Pałłasz
Edward PałłaszFoto: Grzegorz Śledź/PR2

W kolejnym wydaniu audycji opowiadaliśmy o różnych gałęziach jego działalności artystycznej – o studenckich czasach w teatrach Bim-Bom i STS, muzyce tworzonej przez niego do filmów, programów radiowych i telewizyjnych, a także o tym, jakie miejsce zajmował w jego życiu teatr.

Małgosieńko, ja panią obserwuję

Zawodowo obecna dyrektor i redaktor naczelna Dwójki Małgorzata Małaszko spotkała się z Edwardem Pałłaszem, kiedy w latach 90. był dyrektorem Programu 2 Polskiego Radia z siedzibą przy ul. Woronicza. Pomieszczenia redakcji sąsiadowały wówczas z Teatrem Polskiego Radia, gdzie pracowała obecna redaktor naczelna Dwójki. - Dawał się namawiać, żeby z teatrem radiowym współpracować i pisać muzykę do spektakli - wspominała.

Pewnego dnia nasza – stawiająca pierwsze kroki w radiu – rozmówczyni została wezwana do samego szefa. - Idę niepewnym krokiem do gabinetu dyrektora, on jak zawsze spowity dymem papierosowym, przy fortepianie. Z łagodnym spojrzeniem mówi: Małgosieńko, dobrze, że pani przyszła, ja panią obserwuję - opowiadała. - Bo wie pani, tutaj napisałem muzykę do spektaklu, ale nie mam cierpliwości, żeby uczyć aktorów śpiewać. Czy mogłaby pani wyświadczyć mi tę uprzejmość?

Obecny w wielu środowiskach

Edward Pałłasz był związany między innymi z legendarnymi teatrami studenckimi Bim-Bom oraz STS, Stowarzyszeniem Autorów ZAiKS i Fundacją "Pro Musica Camerata", Związkiem Kompozytorów Polskich i "Warszawską Jesienią", a od 1999 r. pełnił funkcję zastępcy dyrektora naczelnego i artystycznego Warszawskiej Opery Kameralnej.

"Ja się rodziłem na scenie" – tak o swojej twórczości mówił Edward Pałłasz w Dwójce w 2016 roku>>>

Radio towarzyszyło kompozytorowi od początku jego drogi twórczej. W latach 1995-1998 był dyrektorem Programu 2 Polskiego Radia, od 2010 - członkiem Rady Programowej Polskiego Radia. Teatr Polskiego Radia wyróżnił go za całokształt twórczości nagrodą Honorowego Wielkiego Splendora. 

Malownicza postać

W gabinecie dyrektorskim miał fortepian. - Czasami do niego siadał, w momentach bardziej stresujących na klapie rozkładał szachownicę. Do różnych celów ten fortepian służył. To rzeczywiście była malownicza postać - wspominała Małgorzata Małaszko.

Edward Pałłasz - człowiek, który uratował Dwójkę. Rozmowa z 2011 roku>>>

Liczba piosenek, utworów filmowych i teatralnych, wreszcie koncertowych dzieł stworzonych przez Pałłasza przez ostatnich kilkadziesiąt lat była imponująca. Ten dorobek uhonorowany został m.in Honorowym Wielkim Splendorem, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi oraz Honorową Odznaką Miasta Stołecznego Warszawy. 

Rozmowa (z 2018 roku) z Edwardem Pałłaszem o jego książce "Na własną nutę">>>


Posłuchaj
118:57 2022_03_19 15_00_00_PR2_Dwie_do_setki.mp3 Edward Pałłasz. Muzyka, teatr i radio (Dwie do setki/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Dwie do setki

Prowadzili: Monika Zając i Roch Siciński

Goście: Małgorzata Małaszko (dyrektor Programu 2 Polskiego Radia), Ludwik Janion (poeta i prozaik), Maciej Wojtyszko (reżyser), Maciej Małecki (kompozytor), Krzysztof Kur (dyrektor Orkiestry Polskiego Radia)

Data emisji: 19.03.2022

Godzina emisji: 15.00

Czytaj także

Edward Pałłasz: tylko z muzyki dało się żyć

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2018 14:28
- Wyjście od skrzypiec, z którymi się stykam od lat pozwoliło mi ukierunkować przepływ wspominków w klarowny nurt. W moim życiu były dwie ważne rzeczy: szachy i muzyka. Pierwsze stały się pasją, drugie zawodem – mówił kompozytor i były szef radiowej Dwójki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Edward Pałłasz. Wspomnienia teatralno-radiowe

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2020 13:00
- Konrad Swinarski zrobił taki spektakl w STS-ie o Brechcie, nazywał się „Ten, który mówi tak, ten który mówi nie”. Skomponowałem do niej muzykę. I tu zawiązała się nić bliższej przyjaźni z Konradem - opowiadał w rozmowie z 2006 roku ceniony kompozytor. Zmarł 22 grudnia 2019 roku.
rozwiń zwiń