Władysław "Dan" Daniłowski - twórca najpopularniejszego zespołu II RP

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2023 17:00
Bohaterem audycji "Dwie do setki" był pianista, kompozytor, aranżer i radiowiec - Władysław Daniłowski. Przed wojną w Polskim Radiu kierował Redakcją Muzyki Lekkiej. Był twórcą Chóru Dana, najpopularniejszego polskiego zespołu dwudziestolecia międzywojennego, a także dyplomatą.
Członkowie chóru Dana. Widoczni od lewej: Władysław Daniłowski-Dan, Mieczysław Fogg, Tadeusz Bogdanowicz, Tadeusz Jasłowski, Adam Wysocki
Członkowie chóru Dana. Widoczni od lewej: Władysław Daniłowski-Dan, Mieczysław Fogg, Tadeusz Bogdanowicz, Tadeusz Jasłowski, Adam WysockiFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Narodziny legendy

Wszystko zaczęło się w Warszawie w 1926 roku. Młody muzyk i weteran wojenny znalazł zatrudnienie w Qui Pro Quo, pisał piosenki między innymi dla Hanki Ordonówny.

Kilka lat później do Dana, jak o nim mówili, zgłosiła się grupa śpiewaków z pomysłem założenia zespołu. Daniłowski podjął wyzwanie i już kilka miesięcy później rozpoczęła się jedna z najbardziej spektakularnych karier międzywojnia.

Kariera w kraju i za oceanem

Chór Dana był oklaskiwany nie tylko w Warszawie, ale też w 32 stanach USA. Formacja ta powstała w 1928 roku z inicjatywy Leona Badowskiego, chórzysty Opery Warszawskiej Teatru Wielkiego, zaangażowanego członka między innymi kabaretu Qui Pro Quo. Poszukując niedużego chórku, który miałby akompaniować soliście, zwerbował do współpracy Mieczysława Fogla. Ćwiczący pod dyrekcją Wacława Lachmana kwartet zgłosił się do dyrektora teatru Qui Pro Quo, Jerzego Boczkowskiego, który ich twórczość skrytykował. Lachmana zastąpił kierownik artystyczny Władysław Daniłowski.  

Ukoronowaniem ciężkiej pracy Chóru Dana był jego debiut w rewii Gabinetu Figur Wojskowych 18 maja 1929. Zespół, który początkowo miał nosić nazwę Wesoła Piątka Dana, z powodu repertuaru tang argentyńskich przemianował się jednak na Coro Argentino V. Dano. Egzotycznym wyglądem i dopracowanym, świeżym repertuarem śpiewacy z miejsca podbili serca publiczności, która wzięła ich za gwiazdy z zagranicy. Daniłowski, który już wówczas posługiwał się przydomkiem "Dan", pseudonimy nadał też innym członkom kwartetu. W ten oto sposób świat pierwszy raz usłyszał o Mieczysławie Foggu.


Posłuchaj
117:27 2023_05_13 15_00_05_PR2_Dwie_do_setki.mp3 Władysław Daniłowski - twórca Chóru Dana (Dwie do setki/Dwójka)

 

Twórczość Chóru Dana wyznaczyła początek dekady polskiego tanga, która przypadała na lata 1929-1939. Przełożyła się na rozkwit kariery Mieczysława Fogga, z którym to artystą ściśle związały się dalsze losy polskiego tanga. A chórek towarzyszył takim artystom jak: Adolf Dymsza, Stefcia Górska, Hanka Ordonówna czy Zula Pogorzelska. Wystąpił w wielu polskich filmach przedwojennych. Jego akompaniatorem i aranżerem był między innymi Witold Lutosławski.

***

Tytuł audycji: Dwie do setki

Prowadzili: Andrzej Zieliński i Jakub Kukla

Data emisji: 13.05.2023

Godz. emisji: 15.00

mo/pg

Czytaj także

Witalis Dorożała, znany śpiewak i dyrygent, animator życia muzycznego

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2023 05:30
116 lat temu, 27 kwietnia 1907 roku, urodził się we Wronkach Witalis Dorożała, znany śpiewak, dyrygent i animator życia muzycznego, na zawsze związany z Poznaniem.
rozwiń zwiń