"Dwa Teatry" 2023. Mariusz Malec: chciałem zobaczyć "Zemstę" przez pryzmat Podstoliny

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2023 17:00
 - Cały tekst poddałem analizie, wyobraziłem sobie jak był konstruowany przez Fredrę, gdzie Podstolina sama jest bohaterką, a gdzie się o niej mówi i domyślamy się jej zakulisowych działań. To jest inna "Zemsta", nie mur graniczny, ale myślenie naszej bohaterki o bezpiecznej i szczęśliwej przyszłości jest głównym wątkiem - mówił w Dwójce Mariusz Malec, reżyser realizowanego "na żywo" podczas XXII edycji Festiwalu "Dwa Teatry" słuchowiska "Podstolina" na podstawie fragmentów "Zemsty".
Reżyser Mariusz Malec w studiu festiwalowym na Dwóch Teatrach 2023 w Zamościu
Reżyser Mariusz Malec w studiu festiwalowym na "Dwóch Teatrach 2023" w ZamościuFoto: Cezary Piwowarski / Polskie Radio
  • W audycji "Dwie do setki" gościliśmy w Zamościu, gdzie trwa XXII edycja Festiwalu "Dwa Teatry", jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce.
  • Tegorocznymi patronami "Dwóch Teatrów" są Aleksander Fredro i Gustaw Holoubek.
  • Specjalną audycję poprowadzili Małgorzata Szymankiewicz i Paweł Siwek. 

Znakomita obsada

Ponieważ patronem tego roku jest jeden z najwybitniejszych polskich dramatopisarzy - Aleksander Fredro - jest również patronem tegorocznego festiwalu. Rozmawialiśmy z Mariuszem Malcem, który dla zamojskiej publiczności przygotował do prezentacji "na żywo" słuchowisko "Podstolina" na podstawie fragmentów "Zemsty". - To jest niezwykły tekst. Chciałem zobaczyć "Zemstę" przez pryzmat Podstoliny, ona jest w epicentrum, a to kobieta-wulkan. Kreuje ją Wiktoria Gorodeckaja, Klarę - Lidia Sadowa, Cześnika Raptusiewicza - Krzysztof Wakuliński, Rejenta Milczka - Andrzej Mastalerz. Paweł Paprocki to Wacław i jednocześnie kompozytor i wykonawca muzyki do naszego spektaklu, Papkinem jest Krzysztof Szczepaniak - mówił reżyser.

"Zemsta" inaczej, ale tak samo ponadczasowa

Opowiadał o pracy nad adaptacją "Zemsty". - Cały tekst poddałem analizie, wyobraziłem sobie jak był konstruowany przez Fredrę, gdzie Podstolina sama jest bohaterką, a gdzie się o niej mówi i domyślamy się jej zakulisowych działań. To jest inna "Zemsta", nie mur graniczny, ale myślenie naszej bohaterki o bezpiecznej i szczęśliwej przyszłości jest głównym wątkiem. W co drugim domu ktoś układa historie jak Podstolina, czy jak Telimena w "Panu Tadeuszu". To przedstawienie ma być zabawne i mądre, ten tekst hrabiego Fredry jest ponadczasowy - podkreślił Mariusz Malec.

Jak brzmi wiersz fredrowski

Reżyser radiowy Waldemar Modestowicz opowiedział o tym, jak brzmi i co niesie wiersz fredrowski mówiony do mikrofonu, a profesor Anna Kuligowska-Korzeniewska wspomniała najbardziej istotne w jej odczuciu wystawienia spektakli autora "Ślubów panieńskich" w Teatrze Telewizji i nie tylko.


Posłuchaj
120:32 2023_06_17 15_00_10_Dwojka_Dwie_do_setki.mp3 "Dwa Teatry" 2023. Mariusz Malec: chciałem zobaczyć "Zemstę" przez pryzmat Podstoliny (Dwie do setki/Dwójka)

 

Tajniki rekonstrukcji słuchowiska

Andrzej Brzoska zdradził tajniki rekonstrukcji najstarszego zachowanego fredrowskiego słuchowiska - "Pana Jowialskiego" z udziałem Aleksandra Zelwerowicza, a Dariusz Błaszczyk zaprosił na Dwójkową premierę "Pana Geldhaba" w swojej reżyserii.


Dziennikarze radiowej Dwójki Paweł Siwek i Małgorzata Szymankiewicz w studiu festiwalowym na "Dwóch Teatrach 20223" w Zamościu Dziennikarze radiowej Dwójki Paweł Siwek i Małgorzata Szymankiewicz w studiu festiwalowym na "Dwóch Teatrach 2023" w Zamościu, foto: Cezary Piwowarski / Polskie Radio

Fredro w roli głównej

Aleksander Fredro w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej - to główny temat spotkania w specjalnym wydaniu audycji "Dwie do setki". W naszym studiu plenerowym rozmawialiśmy także o Dwójkowej premierze "Ślubów panieńskich" Fredry w reżyserii Waldemara Modestowicza. Emisja 25 czerwca o 19.00. 

W obsadzie: Ewa Konstancja Bułhak (Pani Dobrójska), Michalina Łabacz (Aniela), Masza Wągrocka (Klara), Leon Charewicz (Radost), Jakub Kordas (Gustaw), Mateusz Rusin (Albin).

Kolejne audycje z Zamościa

Do Zamościa przeniesiemy się również w niedzielę 18 czerwca o 12.30. O tej porze na naszej antenie specjalna audycja Małgorzaty Szymankiewicz. Również poniedziałkowy "Poranek Dwójki" 19 czerwca będzie nadawany na żywo z Zamościa. W audycji nie zabraknie gości. 

XXII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry - Zamość 2023" zagości na naszej antenie także w poniedziałkowy wieczór po godz. 22.00. Będzie to podsumowanie tegorocznego festiwalu w specjalnym wydaniu audycji "Rozmowy po zmroku", które poprowadzi Małgorzata Szymankiewicz.

Prezentacje konkursowe i wiele imprez towarzyszących

O Grand Prix tegorocznego festiwalu ubiegać się będzie kilkanaście słuchowisk Polskiego Radia oraz kilkanaście spektakli Teatru Telewizji. Radiowe i telewizyjne produkcje oceniać będą dwa zespoły jurorów. W konkursie mogą brać udział wszystkie rozgłośnie radiofonii publicznej w Polsce oraz cztery programy ogólnopolskie Polskiego Radia. Prezentacje konkursowe odbywać się będą m.in. w Jazz Clubie Kosz (ul. Szczebrzeska 3) oraz Sali Consulatus Ratusza Miejskiego (Rynek Wielki 13). Wśród imprez towarzyszących będą m.in. spotkania z gwiazdami, wystawy, koncerty i wieczory literackie. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. 

Specjalny serwis festiwalowy

Wszystkich słuchaczy i miłośników teatru zapraszamy do odwiedzania specjalnego serwisu dwateatry.polskieradio.pl, gdzie będzie można posłuchać wszystkich konkursowych słuchowisk oraz sprawdzić festiwalowe aktywności programów Polskiego Radia. 

XX Festiwal "Dwa Teatry" w ZamościuXXII Festiwal "Dwa Teatry" w Zamościu

***

Tytuł audycji: Dwie do setki

Prowadzili: Małgorzata Szymankiewicz i Paweł Siwek

Goście: Mariusz Malec (reżyser), Waldemar Modestowicz (reżyser), prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska (historyk teatru), Andrzej Brzoska (reżyser dźwięku), Dariusz Błaszczyk (reżyser)

Data emisji: 17.06.2023

Godzina emisji: 15.00

mo

Czytaj także

Janusz Kukuła: Festiwal Dwa Teatry chce mówić o sprawach najważniejszych

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2023 18:00
- Sztuka zawsze opowiada o świecie i o ludziach. W Teatrze Polskiego Radia powstaje rocznie ponad 100 słuchowisk, które stanowią przenikliwy portret nas samych, naszej świadomości językowej. Każdy twórca bierze odpowiedzialność za świat, który powołuje do życia - mówił w Dwójce Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dwa Teatry" 2023. Krzysztof Wakuliński: w życiu miałem dużo szczęścia

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2023 18:00
- Szanowałem wszystkich profesorów, z perspektywy widzę, że to była słuszna droga. Bardzo pomógł mi Roman Kłosowski, przez cztery lata byliśmy razem w teatrze. Byłem beniaminkiem, a moi koledzy byli bardzo opiekuńczy. Tomasz Zaliwski przypilnował, aby zapraszano mnie do pracy w radiu - mówił w Dwójce Krzysztof Wakuliński, laureat tegorocznej Wielkiej Nagrody Festiwalu "Dwa Teatry".
rozwiń zwiń