Zdzisław Nardelli - włoskie nazwisko i ogromne zasługi dla polskiej kultury

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2023 18:00
- Wywodził się z kupieckiej rodziny, która przybyła do Polski z Włoch w XVIII w. Nardellowie się zasymilowali, stali się częścią polskiego krajobrazu. Jedną jedyną rzeczą, która zdradzała jego niesłowiańskość, było nazwisko i ten charakterystyczny typ urody. Natomiast on należy bezsprzecznie, tak jak jego przodkowie, do polskiej kultury - mówił Tomasz Mościcki w audycji "Dwie do setki", której bohaterem był Zdzisław Nardelli.
Radiowa rodzina Matysiaków pozuje rysownikowi. Nz. aktorzy: Tadeusz Janczar (1L), Janina Seredyńska (2L), Jan Ciecierski (3L), Tadeusz Fijewski (2P), Stanisław Jaworski (3P) i reżyser Zdzisław Nardelli (4L)
Radiowa rodzina "Matysiaków" pozuje rysownikowi. Nz. aktorzy: Tadeusz Janczar (1L), Janina Seredyńska (2L), Jan Ciecierski (3L), Tadeusz Fijewski (2P), Stanisław Jaworski (3P) i reżyser Zdzisław Nardelli (4L)Foto: Zbigniew Matuszewski/PAP
  • Swoim życiorysem Zdzisław Nardelli (1913-2026) mógłby obdzielić kilka osób.
  • Na przełomie lat 60. i 70. ubiegłego wieku był dyrektorem Teatru Polskiego Radia. W swoi dorobku miał wiele wybitnych słuchowisk. Stał za sukcesem słynnego radiowego serialu "Matysiakowie".
  • Nie bał się eksperymentów, i to całkiem dosłownie, bo współpracował ze Studiem Eksperymentalnym Polskiego Radia.

Przed wojną Zdzisław Nardelli studiował polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim, współpracował z Tadeuszem Kantorem i jego awangardowym teatrem. Potem jako żołnierz w kampanii wrześniowej dostał się do niewoli. Swoje dramatyczne wojenne losy opisał później w dwóch poruszających książkach.

Zdzisław Nardelii trafia do Polskiego Radia

W 1945 roku to przypadek decydował o tym, że związał się z Polskim Radiem. Na samym początku w Krakowie. Dość szybko okazało się, że Nardelli to nie tylko zdolny radiowiec, ale też sprytny organizator. Wkrótce awansował na szefa krakowskiej rozgłośni, gdzie za punkt honoru postawił sobie unowocześnienie radia. To on stał za pomysłem nadawania w południe hejnału z Wieży Mariackiej.

Za jego czasów pojawiło się więcej transmisji, także tych niełatwych technicznie, jak relacja z lecącego samolotu. Aktorom powtarzał, że najbardziej liczy się naturalność. Potrafił też wyłapywać talenty.

Słuchowiska, "Matysiakowie", Studio Eksperymentalne PR

Po Krakowie przyszła kolei na Szczecin i Koszalin, aż Nardelli osiadł w Warszawie, gdzie najpierw został kierownikiem Teatru Małych Form, a później dyrektorem Teatru Polskiego Radia
W swoim dorobku miał wiele wybitnych słuchowisk, zarówno z klasyki ("Wesele", "Dziady"), wprowadzając nowatorskie rozwiązania techniczne, jak i z repertuaru współczesnego.


Posłuchaj
113:07 2023_11_18 15_00_04_PR2_Dwie_do_setki.mp3 Zdzisław Nardelli - zasłużony dla Teatru Polskiego Radia (Dwie do setki/Dwójka) 

Stał za sukcesem słynnego radiowego serialu "Matysiakowie". Nie bał się też eksperymentów, i to całkiem dosłownie, bo współpracował ze Studiem Eksperymentalnym Polskiego Radia. Żywo współpracował z pisarzami z Naczelnej Redakcji Literackiej. Wiele słuchowisk przez niego zrealizowanych (głównie o zwiększonym minutażu) miało swoje premiery na antenie Programu 2 Polskiego Radia.

Przypomnienie o twórcy i jego dorobku

Pracę z nim i jego samego wspominać będą w audycji między innymi: aktorka Magdalena Zawadzka, reżyser Henryk Rozen oraz krytyk teatralny, historyk teatru i radiowiec Tomasz Mościcki. Słuchaliśmy także archiwalnych wypowiedzi Zdzisława Nardellego.

***

Tytuł audycji: Dwie do setki

Prowadzili: Monika Zając i Roch Siciński

Data emisji: 18.11.2023

Godz. emisji: 15.00

pg/qch

Czytaj także

Libera aktualizuje Kochanowskiego. "Odprawa posłów greckich" w Teatrze Polskiego Radia (reż. Leszek Zduń)

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2023 18:00
- Antoni Libera przyczynił się do tego, że tekst Kochanowskiego możemy na nowo rozpoznać. Ta transkrypcja pozwala moim zdaniem wrócić temu wybitnemu autorowi i dobremu tekstowi na właściwe miejsce - mówił Leszek Zduń, reżyser słuchowiska "Odprawa posłów greckich". Premiera w najbliższą sobotę w samo południe na antenie Dwójki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Janusz Kukuła. Jak stał się legendą Polskiego Radia?

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2023 10:15
Janusz Kukuła od lat jest legendą radia i reżyserii radiowej. Teraz ukazała się jego biografia, w której możemy poznać jego sekrety, o których do tej pory nie mówił publicznie. - To jest bardzo onieśmielające, ale zdobyłem się na taką odwagę, by jakoś zamknąć i podsumować swoją artystyczną drogę - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Janusz Kukuła.
rozwiń zwiń