Radiowe big bandy i ich magia

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2023 17:00
W Polsce nie ma wielu orkiestr jazzowych, a szczególnie takich, które działają regularnie - mówił w Dwójce Grzegorz Nagórski, dyrygent Big Bandu Śląskiego, który otworzył nowy sezon cyklu koncertowego Dwójki "Jazz.PL". Czy zawsze tak było? W związku z nowym otwarciem, w audycji "Dwie do setki" przyglądaliśmy się historii radiowych big bandów.
W audycji opowiemy o wieloletniej tradycji radiowych big bandów
W audycji opowiemy o wieloletniej tradycji radiowych big bandówFoto: pxl.store/Shutterstock

Big bandy od czasów przedwojennych do współczesności

Zaczęliśmy od czasów przedwojennych - od Małej Orkiestry Polskiego Radia, opowiadaliśmy o Orkiestrze Tanecznej Polskiego Radia, o zespołach Rachonia, Trzaskowskiego, ale także o Big Bandzie Polskiego Radia czy Studiu Jazzowym Jana Ptaszyna Wróblewskiego.

Magia zespołowego brzmienia 

To inna specyfika, w małych zespołach te napięcia rozkładają się na kilka osób. Tutaj ta energia osiemnastu muzyków daje jeden wspólny impuls. To kameralistyka, jeśli zespoły pracują nad tym, grają razem, to uzyskują brzmienie i tę magię - mówił w Dwójce Grzegorz Nagórski, dyrygent Big Bandu Śląskiego.

"Big band to wiele kolorów"

O big bandach mówił niegdyś w Dwojce Piotr Kostrzewa, dyrygent Big Bandu Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie. Jak podkreślił, "big band to wiele kolorów", jednak kiedyś ta muzyka była bardzo napiętnowana. - Nie raz wspominałem, że jestem ofiarą reżimu. Zagrałem sobie na przerwie w szkole boogie-woogie, dosłownie parę dźwięków i wicedyrektor wyciągnął mnie za ucho, mówiąc, że dewastuję instrument. No i wielka komisja, złożona ze wszystkich dyrektorów, skazała mnie na egzamin z gam i etiud. Dostałem dwa miesiące, a prof. Luiza Walewska bardzo się ucieszyła, mówiła: "bardzo dobrze, poćwiczysz sobie gamki i pasaże".

A później w tej samej szkole powstał big band i dyrekcja przychodziła do mnie i zapraszała do udziału w koncertach. I mówiłem: "widzi pani dyrektor, jak to życie kołem się toczy". To był podły czas, na szczęście słusznie miniony i dzisiaj ten jazz możemy sobie wykonywać - opowiadał Piotr Kostrzewa.


Posłuchaj
119:22 2023_09_23 15_00_22_PR2_Dwie_do_setki.mp3 O magii radiowych big bandów (Dwie do setki/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: Dwie do setki

Prowadzili: Andrzej Zieliński i Roch Siciński

Data emisji: 23.09.2023

Godz. emisji: 15.00

mo/pg

Czytaj także

Big bandy łączące tradycję z nowoczesnością

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2023 12:00
To wydanie audycji z cyklu "Kalambury z partytury" poświęcone było innowacyjnym, współczesnym big bandom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grzegorz Nagórski: Big Band Śląski ma swoje magiczne brzmienie

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2023 17:00
- W Polsce nie ma zbyt wielu orkiestr jazzowych, a szczególnie takich, które działają regularnie. To inna specyfika, w małych zespołach te napięcia rozkładają się na kilka osób. Tutaj ta energia osiemnastu muzyków daje jeden wspólny impuls. To kameralistyka, jeśli zespoły pracują nad tym, grają razem, to uzyskują brzmienie i tę magię - mówił w Dwójce Grzegorz Nagórski, dyrygent Big Bandu Śląskiego, który już 22 września otworzy nowy sezon nagradzanego cyklu koncertowego Dwójki "Jazz.PL".
rozwiń zwiń