Masternak i Danczowska. Karnawałowo, tanecznie i nostalgicznie [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2022 19:30
– Nasza "Miejscówka z Dwójką" będzie, jak to w karnawale, pełna różnorodnych emocji! Będzie tanecznie, zabawnie, ale też nostalgicznie, a wszystko to w przepięknym wnętrzu Pałacu Potockich przy krakowskim Rynku – zapowiadały Oriana Masternak i Justyna Danczowska, które usłyszeliśmy i zobaczyliśmy w ostatnim wydaniu audycji (15.01). 

– Podczas koncertu wyruszymy z Państwem w muzyczną podróż: usłyszymy rozrywkowe brzmienie Paryża, nostalgiczną melodię rosyjską, ale też bardziej elegancką muzykę Wiednia. Wieczór zakończy chwila wyciszenia z Brahmsem – dodały artystki.

Oriana Masternak jest skrzypaczką, kameralistką, pedagożką krakowskiej Akademii Muzycznej, doktor habilitowaną sztuk muzycznych. Wielokrotnie nagradzana interpretatorka i badaczka muzyki polskiej, zarówno tej zapomnianej, jak i najnowszej. Artystka regularnie koncertuje jako solistka i, przede wszystkim, jako kameralistka w Azji, obu Amerykach i większości krajów Europy, prezentując wszechstronny repertuar, obejmujący arcydzieła wszystkich epok oraz prawykonania utworów jej dedykowanych. Jak podkreślają krytycy, jej grę cechuje "piękny dźwięk, niezwykle bogate barwy, nieskazitelna intonacja, naturalne frazowanie". Od 2014 roku współtworzy Messages Quartet – zespół specjalizujący się w wykonawstwie polskiej muzyki kameralnej.

Justyna Danczowska to znakomita krakowska pianistka i kameralistka, swoje umiejętności doskonaliła m.in. w Bazylei w mistrzowskiej klasie Krystiana Zimermana i w Zurychu w klasie Konstantina Scherbakova. Nagradzana na konkursach w kraju i za granicą, doceniana przez melomanów na całym świecie, koncertowała na całym świecie z takimi artystami jak Ilya Gringolts, Kaja Danczowska, Bartosz Koziak, Agata Szymczewska oraz Piotr Pławner. Od 2006 roku pracuje w Akademii Muzycznej w Krakowie jako pianistka-kameralistka.

Zobacz wszystkie koncerty z cyklu Miejscówka z Dwójką >>>

"Parallels". Owoc udanej współpracy

W zeszłym roku współpraca artystek zaowocowała płytą "Parallels" (DUX). W prasie można przeczytać, że "od wykonywanej przez Orianę Masternak i Justynę Danczowską muzyki, trudno się oderwać. Zachwyca znakomity warsztat obu instrumentalistek, ale też świetna współpraca i porozumienie. W każdym z (…) utworów ujawnia się indywidualizm, zarówno skrzypaczki, jak i pianistki w budowaniu nastroju i prowadzeniu muzycznej narracji".


Do słuchania i oglądania "Miejscówki z Dwójką" zaprosiliśmy w sobotę (15.01) – transmisja na antenie PR2 oraz - wideo - na stronie dwojka.polskieradio.plFacebooku i kanale YouTube Dwójki

Czytaj także

Adam Eljasiński: klarnetowe impresje, francuskie inspiracje [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2021 11:50
– Przeniesiemy się do Francji, kraju będącego Mekką instrumentów dętych, w którym powstał znany nam w obecnym kształcie klarnet, a tradycja wykonawstwa klarnetowej muzyki solowej i kameralnej sięga już ponad dwustu lat – zapowiadał Adam Eljasiński, współgospodarz "Miejscówki z Dwójką" (18.12).
rozwiń zwiń
Czytaj także

​Kadłubowska i Fürstberger. Dźwiękowy kolaż do tańca i marzeń [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2022 09:00
- Specjalnie dla Państwa przygotowaliśmy kolaż dźwiękowy na marimbę, wibrafon, kalimbę, pianino, syntezator i elektronikę - mówiła Kasia Kadłubowska. - Będzie do czego pomarzyć i potańczyć - dodał Dominik Fürstberger. Zapraszamy do oglądania.
rozwiń zwiń