Leonora Armellini: czerpię teraz więcej radości z grania niż kiedykolwiek

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2022 13:43
- Mam poczucie, że dziś, wychodząc na estradę, jestem po prostu sobą. Od dawna starałam się osiągnąć ten stan. Konkurs Chopinowski mi w tym pomógł. Mam takie poczucie, że teraz już nic mnie nie zaskoczy - mówiła włoska pianistka Leonora Armellini, która wystąpiła na inauguracji obchodów 85-lecia radiowej Dwójki.
Leonora Armellini podczas koncertu z Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie z okazji 85. urodzin radiowej Dwójki (9 stycznia 2022 r.)
Leonora Armellini podczas koncertu z Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie z okazji 85. urodzin radiowej Dwójki (9 stycznia 2022 r.)Foto: Wojciech Kusiński/PR
  • Podczas występu z okazji 85. urodzin PR2 Leonora Armellini wykonała Koncert fortepianowy e-moll F. Chopina.
  • Pianistce towarzyszyła Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Michała Klauzy.
  • W pierwszej części koncertu wystąpił inny laureat Konkursu Chopinowskiego - Alexander Gadjiev.

W koncercie w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w niedzielę (9.01) wystąpili Leonora Armellini i Alexander Gadjiev. Laureatom XVIII Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina towarzyszyła Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Michała Klauzy.

Włoszka zaprezentowała się w drugiej części koncertu z okazji 85. urodzin Programu 2 Polskiego Radia, wykonując Koncert fortepianowy e-moll. - Mam wrażenie, że to jeden z tych utworów, które nigdy mi się nie znudzą. Zwłaszcza przed dzisiejszym wieczorem starałam się znaleźć w tym koncercie coś całkiem nowego, podejść do tej muzyki z otwartą głową. Zastanawiałam się, co jeszcze mogę zmienić, ulepszyć - opowiadała przed swoim występem Leonora Armellini.

Pianistka znana jest ze swojej spontaniczności na estradzie. Jak przyznała jednak w rozmowie, podczas koncertów z orkiestrą bardziej się pilnuje. - Nie mogę nagle zmienić wszystkiego, bo to byłoby trudne dla zespołu. Ale to prawda – takie rzeczy jak frazowanie czy dynamika mogą ulec zmianie. Czasem nagle pojawia się w mojej głowie myśl: "zawsze grałam to forte, dziś – zagram piano".

I tak się dzieje! Cenię takie momenty i pozwalam sobie na nie. Wierzę, że każdy taki pomysł jest po coś, wnosi coś nowego do moich interpretacji - tłumaczyła.

Mocniejsza psychika, wyczyszczona głowa

Laureatka V miejsca w Konkursie Chopinowskim podkreślała, że niedawna rywalizacja w Warszawie dała jej dużo pewności siebie.

- Myślę, że wszyscy muzycy powinni pracować nad poczuciem własnej wartości. Od małego słyszymy, że powinniśmy być skromni, nigdy nie zadowalać się osiągniętymi efektami, dążyć do absolutnej perfekcji. Oczywiście zgadzam się z tym podejściem, jednak w samym momencie spotkania z publicznością powinniśmy wierzyć w siebie i sens tego, co mamy do zaoferowania. Ja nigdy nie byłam przesadnie pewna siebie, ale dziś czuję się lepiej z tym stanem umysłu, który udało mi się osiągnąć - mówiła.

 

Posłuchaj
11:50 Dwojka_Filharmonia_Dwójki 2022_01_09-19-56-38.mp3 Leonora Armellini w rozmowie z Moniką Zając (Filharmonia Dwójki)

Po wyjeździe z Polski Leonora Armellini zdążyła już trochę odpocząć od muzyki Chopina. - Tuż po Konkursie czekała mnie ogromna zmiana – wystąpiłam we Florencji z I koncertem fortepianowym Beethovena. Przestawienie się na zupełnie inny rodzaj muzyki nie było łatwe, ale było mi bardzo potrzebne. Konkurs wymagał całkowitego poświęcenia się Chopinowi, dogłębnej analizy każdego z jego utworów, wejścia w ten świat całą sobą. Dlatego fakt, że musiałam bardzo szybko zająć się czymś innym, ułatwił mi wejście w pokonkursową rzeczywistość - przekonywała.

Leonora Armellini i Alexander Gadjiev po koncercie urodzinowym Dwójki:

[YouTube Programu 2 Polskiego Radia]


***

Rozmawiał: Konrad Handschuh

Gość: Leonora Armellini (pianistka, laureatka V nagrody XVIII Konkursu Chopinowskiego)

Data emisji: 9.01.2022

Godzina emisji: 20.00

Materiał wyemitowano w audycji "Filharmonia Dwójki".

pg

Czytaj także

85 lat Dwójki. Jazz.pl i Jan Ptaszyn Wróblewski Quartet [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022 19:08
W ramach jubileuszu 85. urodzin Dwójki, w koncertowym cyklu "Jazz.PL" w najbliższych tygodniach zaprezentują się wybitni muzycy zaprzyjaźnieni z Programem 2 Polskiego Radia. Na początek spotkanie z muzyką wielkiego mistrza polskiego jazzu - Jana Ptaszyna Wróblewskiego, który wystąpił ze swoim kwartetem. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dwójka" sprzed 85 lat. Codzienność z radiem

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2022 17:15
- Radio jest elementem życia jak chlebak w kuchni. Należy do sfery życia codziennego - mówił Marcin Hermanowski, historyk radia, w roku 85. urodzin Programu 2 Polskiego Radia. Pierwsze spotkanie w audycji "Dwie do setki" w 2022 roku było poświęcone początkom działalności Dwójki.  
rozwiń zwiń