ACh Duo. "Miejscówka z Dwójką" na harfę i gitarę [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2022 10:45
Noemi Hańczyk i Aleksander Pankowski vel Jankowski to unikatowy duet, jedyny aktywnie działający zespół tego typu w Polsce oraz jeden z niewielu na świecie - ACh Duo. Zapraszamy oglądania!

ZOBACZ WIDEO

[YouTube Dwójki]

ACh Duo tworzą:​ harfistka Noemi Hańczyk, studentka studiów magisterskich w Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu,​ i gitarzysta Aleksander Pankowski vel Jankowski, absolwent Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach.

Od początku swojej działalności duet został doceniony na wielu ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach. Zdobył m.in. I miejsce na Międzynarodowym Konkursie "Suoni d’Arpa" w Saluzzo (Włochy, 2018), za które otrzymał nagrodę specjalną: recital w Bolonii, oraz III miejsce i nagrodę publiczności podczas II Międzynarodowego Konkursu Gitarowego "Ida Presti" w Samoborze (Chorwacja, 2020), za które duet otrzymał nagrodę specjalną: recital w Chorwacji.

Czytaj także:

Przy wyborze nazwy duetu artyści zainspirowali się włoskimi nazwami instrumentów, na których grają - są to harfa (wł. arpa) oraz gitara (wł. chitarra). W 2021 roku zespół wydał swoją debiutancką płytę pt. "Alla Polacca", zawierającą polską muzykę napisaną w oryginale oraz opracowaną na duet gitara-harfa. Jednocześnie jest to pierwsza płyta nagrana przez tego rodzaju zespół w polskiej fonografii.

W swoim repertuarze ACh Duo ma zarówno kompozycje oryginalnie napisane na duet gitarowo-harfowy przez takich kompozytorów jak Aleksander Tansman czy Máximo Diego Pujol, jak i własne aranżacje m.in. utworów Claude'a Debussy'ego. Szczególnie ciekawe jest dzieło Aleksandra Tansmana w oryginalnym opracowaniu na gitarę i harfę, które zespół ACh Duo wykonuje w całości, jako jedyny w Polsce oraz prawdopodobnie jedyny na świecie.

Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Miejscówka z Dwójką" >>>

Sobotni koncert został nagrany w holu Filharmonii Szczecińskiej.

Program koncertu:

  • Aleksander Tansman - Suite in modo polonico pour guitare et harpe
  • Claude Debussy - Suite Bergamasque (opr. ACh Duo)
  • Máximo Diego Pujol - Suite Magica

Zobacz zapowiedź:

***

Transmisja "Miejscówki z Dwójką" miała miejsce w sobotę (14.05) o godz. 19.00.


Zobacz więcej na temat: harfa gitara Dwójka
Czytaj także

Harfa i jej magiczne nastroje

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2022 07:00
Słuchając "Dziadka do orzechów" Piotra Czajkowskiego, często zachwycamy się słynnym "Walcem kwiatów", a w szczególności instrumentalnym solo na harfę. Rozpływamy się nad magicznym nastrojem, jaki potrafi wykreować harfa. Dlatego w najbliższym "Karnawale instrumentów" opowiedzieliśmy o wszystkich odcieniach tego instrumentu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

ACh Duo. Harfa z gitarą w "Miejscówce z Dwójką"

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2022 11:00
- Harfa i gitara to dwa instrumenty strunowe, szarpane, z podobnym sposobem wydobycia dźwięku. Dzięki temu można uzyskać dużą spójność brzmienia - opowiadał w "Poranku Dwójki" Aleksander Pankowski vel Jankowski, który wraz z harfistką Noemi Hańczyk tworzy unikatowy duet, jedyny aktywnie działający zespół tego typu w Polsce oraz jeden z niewielu na świecie - ACh Duo. Na koncert zespołu zapraszamy do "Miejscówki z Dwójką" w sobotę (14.05) o godz. 19.00.
rozwiń zwiń