REKLAMA

Ewa Leszczyńska zapowiada koncert w Dwójce: program skupił się na niepewności

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2022 10:00
- Zacznie się od romantyzmu, a zakończy na XXI wieku. Bardzo chciałam wyjść z konwencji czysto romantycznej i bardzo się cieszę, że napotkałam teksty, które mnie zainspirowały do tego, żeby wykonać inne niż romantyczne pieśni - mówiła w Dwójce Ewa Leszczyńska.
Ewa Leszczyńska
Ewa LeszczyńskaFoto: Piotr Markowski

Śpiewaczka i pianistka wystąpi w ramach najbliższej odsłony Dwójkowego cyklu "Miejscówka z Dwójką" w sobotę, 12 listopada.

Pieśni pełne niepewności

Artystka wyjaśniała w Dwójce, że podczas konstruowania programu koncertu jako motyw przewodni wyłoniło się uczucie niepewności.

- Cały program skupił się na niepewności. A niepewność to skojarzenia - zwłaszcza w tym roku - z Mickiewiczem, z wierszem "Niepewność". Tym wierszem zaczynam, ale nie do muzyki Moniuszki, a Żeleńskiego. Później zorientowałam się, że wszystkie te teksty, które wybrałam, z niepewnością są w jakiś sposób powiązane. Dzięki niepewności dotarłam również do pieśni skomponowanej przez Zygmunta Krauzego do słów Różewicza - wyjaśniała Ewa Leszczyńska.

<<< Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Miejscówka z Dwójką" >>>

Wyjście z romantyzmu

Program koncertu obejmuje pieśni z trzech ostatnich wieków.

- Zacznie się od romantyzmu, a zakończy na XXI wieku. Bardzo chciałam wyjść z konwencji czysto romantycznej i bardzo się cieszę, że napotkałam teksty, które mnie zainspirowały do tego, żeby wykonać inne niż romantyczne pieśni.

Gdy muzyk nie słyszy

Ewa Leszczyńska jest nie tylko śpiewaczką, ale i pianistką. Podczas Dwójkowej rozmowy przyznała, że koncerty, na których jednocześnie gra i śpiewa, również wiążą się dla niej z... niepewnością.

- Bywają takie momenty, kiedy częstotliwości, które wytwarzają się w pewnych rejestrach, gdy śpiewam, sprawiają, że nie słyszę tego, co gram. W związku z tym muszę liczyć na inne zmysły niż słuch, w tym przypadku najbardziej na dotyk. No i oczywiście mieć zaufanie do tego, co wypracowałam wcześniej - stwierdziła.

Czytaj także: Harasimowicz i jego "Adam" z krwi i kości. Zapraszamy codziennie o 11.00

Koncert z cyklu "Miejscówka z Dwójką" będzie można usłyszeć na antenie Dwójki, a także obejrzeć w Dwójkowych mediach społecznościowych i w portalu internetowym w sobotę, 12 listopada, o godz. 19.00.

Posłuchaj
10:35 Dwojka Poranek Dwojki Miejscowka 2022_11_08-09-35-10.mp3 Ewa Leszczyńska zapowiada swój koncert: program skupił się na niepewności (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Ewa Leszczyńska (śpiewaczka, pianistka)

Data emisji: 8.11.2022

Godzina emisji: 9.30

pg/kor

Czytaj także

Szymon Mechliński i Michał Biel w repertuarze operowym [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2022 18:35
Śpiewak Szymon Mechliński i pianista Michał Biel byli gospodarzami "Miejscówki z Dwójką". W Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana zabrzmiały utwory Jana Skrzydlewskiego, Henryka Jareckiego, Adama Tadeusza Wieniawskiego, Apolinarego Szeluty i Konstantego Gorskiego. Zapraszamy do oglądania!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ewa Mrowca i muzyczny Wersal [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2022 08:00
Historia klawesynu we Francji była ściśle związana z okresem panowania władców zamieszkujących Wersal: Ludwika XIV, Ludwika XV oraz Ludwika XVI. W "Miejscówce z Dwójką" (1.10) przenieśliśmy się do tamtych czasów za sprawą Ewy Mrowcy. Zapraszamy do obejrzenia zapisu wideo koncertu!
rozwiń zwiń