Maciej Kwaśnikowski i Mariusz Kłubczuk - pieśni w duecie na głos i fortepian [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2023 19:30
W "Miejscówce z Dwójką" 20 maja wystąpili tenor Maciej Kwaśnikowski i pianista Mariusz Kłubczuk. W ich wykonaniu posłuchaliśmy pieśni Henri Duparca i Władysława Żeleńskiego. Zapraszamy do obejrzenia zapisu wideo tego koncertu!

Zobacz wideo:

[You Tube Dwójki]

Maciej Kwaśnikowski urodził się w Poznaniu, gdzie rozpoczął przygodę ze śpiewem w wieku 9 lat. W 2014 roku rozpoczął naukę śpiewu solowego z kontratenorem Robertem Nakonecznym. W roku 2015 został zaproszony do Programu Kształcenia Młodych Artystów "Akademia Operowa" w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, gdzie poszerzał swoje zdolności techniczne z prof. Izabelą Kłosińską, Eytanem Pessenem i Matthiasem Rexrothem. Równocześnie z nauką śpiewu kontynuował studia na Wydziale Fizyki Technicznej Politechniki Poznańskiej, gdzie w 2017 r. uzyskał dyplom inżyniera fizyki technicznej ze specjalizacją w nanotechnologii.

W 2017 roku zdobył pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Marsylii, po czym wziął udział w Rezydencji Mozartowskiej Festiwalu Aix-en-Provence, również we Francji. Następnie uczestniczył w prestiżowym programie dla młodych artystów "Young Singers Project" na letnim Festiwalu w Salzburgu. We wrześniu tego samego roku dołączył do studia operowego Opery Paryskiej, gdzie wystąpił jako Alfred w "Zemście Nietoperza" J. Straussa oraz jako Junger Herr w "Reigen" Boesmansa.

W 2019 roku dołączył do prestiżowego Programu Lindemanna nowojorskiej Metropolitan Opera. Jego debiut w MET jako Młody Żeglarz w "Tristanie i Izoldzie" Wagnera, razem z innymi angażami, został odwołany z powodu pandemii COVID-19. 

Maciej Kwaśnikowski wykonał wiele partii solowych w oratoriach Bacha, Haendla, Mozarta i Schuberta, między innymi w Mszy Es-dur Schuberta na Festiwalu w Salburgu w 2018 roku, wraz z Wiedeńskimi Filharmonikami pod dyrekcją maestro Riccardo Mutiego.

W sezonie 2022/2023 Opery Paryskiej wystąpił jako 3. Jude w "Salome" R. Straussa pod dyrekcją Simone Young, w rolach Młodego żeglarza i Pasterza w "Tristanie i Izoldzie" Wagnera pod batutą Gustavo Dudamela oraz 2. Fossoyeur w "Hamlecie" A. Thomas, w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego. W czerwcu 2023 r. wykonywać będzie rolę Tybalta w nowej produkcji "Romea i Julli" Gounoda pod batutą Carlo Rizziego. Tego lata powraca na Festiwal w Salzburgu, gdzie będzie wykonywał partię solową w Mszy Koronacyjnej Mozarta. W nadchodzącym sezonie 2023/2024 dołącza do nowo tworzonego ensemblu Opery Paryskiej.

Maciej Kwaśnikowski studiuje śpiew z amerykańskim tenorem Neilem Shicoffem od 2016 roku.

<<< Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Miejscówka z Dwójką" >>>

Mariusz Kłubczuk to absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, gdzie ukończył także Podyplomowe Studium Pieśni. Studiował również w Staatliche Hochschule für Darstellende Kunst w Stuttgarcie. Uczestnik kursów Opera Coach w Dutch National Opera w Amsterdamie, Albeniz Escuela de Music Reina Sofia w Madrycie a także Akademii Operowej w Warszawie, gdzie kształcił się pod kierunkiem Eytana Pessena, Matthiasa Rexrotha, Izabelli Kłosińskiej i Olgi Pasiecznik.

Jest zdobywcą drugiej nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pieśni Niemieckiej XX i XXI w. w Karlsruhe (Niemcy) w 2015 r. wspólnie z Dagmarą Barną, nagrody dla najlepszego pianisty podczas Międzynarodowego Konkursu Stanisława Moniuszki w Warszawie i Międzynarodowego konkursu Antonina Campi w Lublinie.

Ostatnie wystąpienia to koncert pieśni Mieczysława Weinberga, recital z Angelą Vallone i Jurii Samoilovem w Operze we Frankfurcie, występy podczas muzycznych festiwali w Warszawie i Mediolanie, oficjalny pianista Internationale Meistersinger Akademie w Neumarkt (Niemcy), recital kompozycji Fryderyka Chopina w Tiroler Festspiele Erl (Austria), recital z Jurijem Samoilovem w Brucknerhaus w Linz (Austria), recital pieśni Piotra Czajkowskiego wyreżyserowany przez Christofa Loya "Nur wer die Sehnsucht kennt" (Opera we Frankfurcie), koncert z Asmik Grigorian w Salzburgu (Austria).

Od roku 2017 pracuje jako korepetytor solistów w Operze we Frankfurcie nad Menem.

***

Na "Miejscówkę z Dwójką" zaprosiliśmy w sobotę (20.05) w godz. 19.00-19.30. 

mo

Czytaj także

Lilianna Stawarz i Michał Nagy - muzyka na klawesyn i gitarę od baroku po wiek XX [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2023 19:30
Gospodarzami "Miejscówki z Dwójką" byli klawesynistka Lilianna Stawarz i gitarzysta Michał Nagy. Koncert transmitowaliśmy na antenie Programu 2 oraz - w formie wideo - w internecie. Zapraszamy do oglądania. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rafał Iwański i organiczna muzyka elektroakustyczna [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2023 19:30
Tym razem w "Miejscówce z Dwójką" Rafał Iwański zaprezentował nowy projekt dźwiękowy, eksplorujący eksperymentalne podejście do instrumentów etnicznych pochodzenia afrykańskiego, takich jak zanza czy kalimba. Transmisja koncertu odbywała się na antenie PR2 oraz - w formie wideo - na stronach internetowych Polskiego Radia i w mediach społecznościowych Dwójki. Przeżyjmy to jeszcze raz! 
rozwiń zwiń