Erlendis Quartet - wszechstronny kwartet gitarowy [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2022 22:00
Erlendis Quartet powraca na antenę Dwójki po 4 latach z koncertem zarejestrowanym w Forum Synagoga w Ostrowie Wielkopolskim w styczniu 2022 roku. Muzycy zespołu Erlendis Quartet w sobotę (29.01) wystąpili w "Miejscówce z Dwójką". To była prawdziwa muzyczna uczta. Zapraszamy do obejrzenia wideo koncertu!

Oglądaj wideo:

- Na to spotkanie wybraliśmy utwory, które będą miały swoją premierową rejestrację. Jedynym wyjątkiem od tej reguły będzie utwór otwierający koncert: kompozycja geniusza z Salzburga, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Divertimento D-dur KV 136. Twórczość Mozarta stała się bardzo bliska sercu wszystkich członków zespołu już w toku naszej edukacji. Mieliśmy szczęście pracować z wybitnymi interpretatorami jego muzyki, co zaowocowało wspólną fascynacją jego utworami. Z biegiem lat nasza pasja związana z muzyką Mozarta nie słabnie, wciąż odkrywamy nowe muzyczne niespodzianki, które niosą ze sobą jego utwory. Wśród naszych aranżacji W.A. Mozarta na kwartet gitarowy mamy już dwie kompozycje: Kwartet fletowy D-dur KV 285 oraz wspomniane Divertimento. Ta lista z pewnością się wydłuży w kolejnych latach - mówili przed koncertem artyści.

Kolejnym punktem programu były aranżacje miniatur fortepianowych epoki romantyzmu.

Premiery podczas "Miejscówki z Dwójką"

Jako pierwsza zabrzmiała kompozycja Ignacego Jana Paderewskiego – męża stanu, wybitnego pianisty i kompozytora oraz patrona uczelni (Akademii Muzycznej w Poznaniu), w której założono Erlendis Quartet w 2013 roku. Aranżacja Nokturnu B-dur op. 16 nr 4. powstała na potrzeby występu na Międzynarodowym Festiwalu Paderewskiego w Warszawie, jednak od czasu powstania aranżacji utwór przyjął się w repertuarze koncertowym zespołu.

- Kompozycja Paderewskiego jest dobrze znana miłośnikom muzyki fortepianowej, stąd mamy nadzieję, że gitarowa interpretacja - wzbogacona o bogatą kolorystykę dźwiękową gitary - również przypadnie państwu do gustu - zapowiadali muzycy.

Kontynuacją fortepianowych impresji była aranżacja dwóch pierwszych kompozycji ze zbioru pięciu utworów fortepianowych op. 3 Carla Nielsena. - Twórczość Duńczyka cieszy się dużą popularnością w Skandynawii, jednak w innych częściach Europy jest nieco zapomniana. Chcąc odnieść się do lat naszych doświadczeń z Danii (studia na Królewskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze w latach 2015-2017) opracowaliśmy kompozycję Nielsena na kwartet gitarowy. Dwie części, Melodia Ludowa i Humoreska, kontrastują ze sobą i uwidaczniają wybitną zdolność Nielsena w posługiwaniu się artykulacją oraz zdobieniami. Dzięki aktywności wszystkich głosów utwór osiąga pełnię brzmienia mimo oszczędnej faktury - tłumaczyli członkowie zespołu.

Zobacz zapowiedź koncertu:


Erlendis Quartet to polski kwartet gitarowy, który powstał w 2013 roku w Poznaniu. W jego skład wchodzą Anna Chorążyczewska, Adrian Furmankiewicz, Wojciech Jurkiewicz i Karol Mruk. Wszyscy członkowie zespołu są absolwentami Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu oraz Duńskiej Królewskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze.

Zobacz wszystkie koncerty z cyklu Miejscówka z Dwójką >>>

Zespół intensywnie koncertuje w Polsce oraz za granicą (USA, Kanada, Wielka Brytania, Niemcy, Włochy, Holandia, Hiszpania Irlandia, Łotwa, Ukraina). Kwartet ma w swoim dorobku artystycznym wiele znaczących osiągnięć, m.in. nagrody w konkursach muzyki kameralnej w Aschaffenburgu (Niemcy), Kerkrade (Holandia), Kopenhadze (Dania), a także udział w wielu festiwalach i konferencjach instrumentalnych.

Nazwa zespołu (isl. erlendis oznacza "poza granicami") wyraża filozofię i działania muzyków, którzy ciągle odkrywają nowe możliwości instrumentów oraz spójność budowaną pomimo łączenia czterech różnych temperamentów muzycznych. Repertuar zespołu jest bardzo szeroki - od kompozycji pisanych na kwartet gitarowy poprzez transkrypcje arcydzieł muzyki klasycznej aż po utwory współczesne.

***


Czytaj także

Masternak i Danczowska. Karnawałowo, tanecznie i nostalgicznie [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2022 19:30
– Nasza "Miejscówka z Dwójką" będzie, jak to w karnawale, pełna różnorodnych emocji! Będzie tanecznie, zabawnie, ale też nostalgicznie, a wszystko to w przepięknym wnętrzu Pałacu Potockich przy krakowskim Rynku – zapowiadały Oriana Masternak i Justyna Danczowska, które usłyszeliśmy i zobaczyliśmy w ostatnim wydaniu audycji (15.01). 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Raphael Rogiński i Nasta Niakrasava. Muzyczny pomost między instrumentem a głosem [OGLĄDAJ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2022 22:00
- Tworzymy duet muzyczny spleciony z dźwięków preparowanej gitary elektrycznej i kobiecego głosu nawiązującego do tradycji - zapowiadają artyści Raphael Rogiński i Nasta Niakrasava, których usłyszeliśmy w sobotniej "Miejscówce z Dwójką". Zapraszamy do obejrzenia zapisu wideo z koncertu!
rozwiń zwiń