Ukrainian Freedom Orchestra. "Wydarzenie na wysokim poziomie artystycznym"

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2022 20:31
- To tournée ma światowe pokrycie medialne. Zazwyczaj tego typu tournée ma tylko jednego nadawcę i jedno nadanie telewizyjne - albo żadnego. Tu mamy trzy transmisje. To o czymś świadczy i jest bardzo ważne z punktu widzenia celu, jakiemu służy powołanie tej orkiestry - mówił w Dwójce Peter Gelb, dyrektor Metropolitan Opera w Nowym Jorku, współorganizator Ukraińskiej Orkiestry Wolności.
Dyrygentka Keri-Lynn Wilson z muzykami Ukrainian Freedom Orchestra
Dyrygentka Keri-Lynn Wilson z muzykami Ukrainian Freedom OrchestraFoto: PAP/Mateusz Marek

Ukraińska Orkiestra Wolności

Pochodzą z Charkowa, Kijowa, Lwowa i Odessy. Część z nich musiała uciekać przed wojną; inni - w momencie ataku Rosjan chwycili za broń. W geście solidarności z ofiarami wojny na Ukrainie Metropolitan Opera w Nowym Jorku oraz Teatr Wielki - Opera Narodowa w Warszawie postanowiły utworzyć Ukrainian Freedom Orchestra - Ukraińską Orkiestrę Wolności.

Tworzy ją 75 instrumentalistów z Ukrainy, na co dzień związanych m.in. z Kijowską Operą Narodową, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Ukrainy, Orkiestrą Filharmonii Lwowskiej i Operą w Charkowie, a także zagranicznymi zespołami, m.in. z orkiestrą Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.

Od Warszawy po Nowy Jork

- Wiele instytucji zaangażowało się w to przedsięwzięcie - opowiadał Peter Gelb. - Oczywiście, to Teatr Wielki - Opera Narodowa, przy finansowaniu polskiego Ministerstwa Kultury, jest gospodarzem pierwszego, dziesięciodniowego okresu prób i pierwszego etapu trasy. Waldemar Dąbrowski zaangażował cały swój wspaniały zespół i wszystko odbywa się przy ogromnym poświęceniu wszystkich - dodał.

Międzynarodowa trasa koncertowa rozpoczęła się 28 lipca w Warszawie w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. A już wkrótce muzyków Ukrainian Freedom Orchestra usłyszy cały świat. Międzynarodowa trasa koncertowa obejmuje bowiem m.in. Niemcy, Wielką Brytanię, Francję i Stany Zjednoczone.

Wydarzenie na najwyższym poziomie

- Rozmawialiśmy z władzami krajów, które zgodziły się nas gościć, a także z osobami zarządzającymi najważniejszymi salami koncertowymi świata. Tego rodzaju międzynarodowe trasy planuje się z rocznym, dwuletnim wyprzedzeniem. My zorganizowaliśmy to wszystko w cztery miesiące - zdradził dyrektor Metropolitan Opera. I dodał, że wszystkie instytucje, w których wystąpi Ukraińska Orkiestra Wolności, rozumieją wagę tego przedsięwzięcia w obliczu toczącej się wojny na Ukrainie.

- Co równie istotne, nikt nie ma wątpliwości co do artystycznej wartości ukraińskich wykonawców. Wszyscy mamy nadzieję, że to będzie wydarzenie na najwyższym poziomie artystycznym. Ale przysłuchiwałem się próbom już na samym początku i uważam, że muzycy są naprawdę świetni, brzmią znakomicie - mówił Peter Gelb.

Posłuchaj
08:31 Letnia Promenada 28.07.2022 Peter gelb.mp3 Peter Gelb o Ukrainian Freedom Orchestra (Letnia promenada/Dwójka)

Na pomoc ukraińskim artystom

Istotne było, zdaniem rozmówcy Andrzeja Sułka, zapewnienie rozgłosu temu przedsięwzięciu - tournée ma światowe pokrycie medialne, bowiem będzie pokazywane m.in. w BBC, a także telewizji ARTE i publicznej telewizji USA.

- Zazwyczaj tego typu tournée ma tylko jednego nadawcę i jedno nadanie telewizyjne albo żadnego. Tu mamy trzy transmisje. To bardzo ważne z punktu widzenia celu, jakiemu służy powołanie tej orkiestry i całe tournée. Zależy nam bowiem, by jak najwięcej osób dowiedziało się o tym wydarzeniu, by udało się zgromadzić jak najwięcej funduszy. Zebrane przez nas środki zasilą konto ukraińskiego ministerstwa kultury, a resort zadba z kolei o przekazanie ich potrzebującym artystom - wyjaśnił Peter Gelb.

Zapraszamy również do wysłuchania rozmowy z Waldemarem Dąbrowskim - dyrektorem Teatru Wielkiego - Opery Narodowej:

Posłuchaj
10:22 Letnia Promenada 28.07.2022 Dąbrowski.mp3 Waldemar Dąbrowski o Ukrainian Freedom Orchestra (Letnia promenada/Dwójka)

 

***

Rozmawiał: Andrzej Sułek

Gość: Peter Gelb (dyrektor Metropolitan Opera w Nowym Jorku), Waldemar Dąbrowski (dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej)

Data emisji: 28.07.2022

Godzina emisji: 20.30

Materiał wyemitowano w audycji "Letnia promenada".

Czytaj także

Koncert "Solidarni z Ukrainą". Olga Pasiecznik: w tej wojnie każdy ma swój front [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2022 10:14
- Dopóki jestem na scenie, uważam, że powinnam śpiewać za wszystkich tych, którzy musieli opuścić Ukrainę, i za tych, którzy są na miejscu i nie są w stanie wyjść na scenę, by mówić głosem Ukrainy - mówiła w Dwójce Olga Pasiecznik. Znakomita sopranistka - na zaproszenie Polskiego Radia i NCK - w niedzielę 20 marca wystąpiła podczas koncertu "Solidarni z Ukrainą. Jednym głosem".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ukrainian Freedom Orchestra. Tournée, które niesie energię sprzeciwu

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2022 09:00
- To wezwanie małżonki prezydenta Zełenskiego: "nie oswajajcie się z naszym cierpieniem", to jest właściwie podstawowe przesłanie, które towarzyszy całemu przedsięwzięciu - mówił w Dwójce szef Teatru Wielkiego - Opery Narodowej Waldemar Dąbrowski, zapowiadając światową trasę koncertową Ukraińskiej Orkiestry Wolności.
rozwiń zwiń