Łukasz Krupiński: szukam głębi brzmienia fortepianu [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2022 11:00
- Ostatnio na nowo odkrywam kameralistykę. Mam satysfakcję ze wspólnego dzielenia się muzyką oraz wymiany emocji z artystami na scenie i publicznością. Presja jest mniejsza niż podczas koncertów solowych, granie z orkiestrą wymaga jednak innej koncentracji - mówił na antenie Dwójki pianista Łukasz Krupiński.

Zobacz wideo:

(You Tube Programu 2 Polskiego Radia)

Naszym gościem w niedzielne przedpołudnie był pianista Łukasz Krupiński, zdobywca m.in.: głównej i specjalnej nagrody w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Słowiańskiej w Mińsku (2011) oraz nagród w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (III nagroda, 2012; II nagroda ex aequo, 2015). Jest także półfinalistą XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w 2015 roku.

Różne kolory brzmienia fortepianu

Łukasz Krupiński przyznał, że stara się wydobywać z fortepianu różne muzyczne kolory. - Szukam głębi i ekspresji, która jest dla mnie bardzo ważna - powiedział.

Australijskie koncerty z Orava Quartet

Mówił również o koncertach w Australii, gdzie niedawno występował z kwartetem o swojsko brzmiącej nazwie "Orava". - Dwóch muzyków tego zespołu ma polskie pochodzenie, rozmawialiśmy po polsku. Nazwa pisana jest przez "v", przez "w" mogłaby być niewłaściwie odczytana. Wykonaliśmy I kwintet fortepianowy Grażyny Bacewicz, dzieło sporych rozmiarów. Orava Quartet to światowej klasy zespół, każdy z muzyków sporo wniósł do naszej współpracy podczas prób - podkreślił Łukasz Krupiński.

Czytaj też:

Konkursy nie są najważniejsze

Pianista powiedział, że nie rozważał powrotu na Konkurs Chopinowski. - Uczestnictwo w konkursach nie jest dla mnie celem samym w sobie. Za tydzień mam 30. urodziny, to dla mnie moment, aby się zatrzymać i zastanowić nad przyszłością. Konkurs w San Marino miał dla mnie duże znaczenie, wielkie podziękowania dla Stowarzyszenia Ludwiga van Beethovena i pani Elżbiety Pendereckiej, którzy wspierają mnie przez te sześć lat - zaznaczył. 

Shura Cherkassky - pianista wyjątkowo bliski

Łukasz Krupiński mówił również o pianiście, który jest mu szczególnie bliski. - Shura Cherkassky to artysta, którego poznałem dzięki mojemu mentorowi, Konradowi Skolarskiemu, wybitnemu polskiemu pianiście. Cherkassky miał w sobie nieprawdopodobną ekspresję, czystość emocji, szukał prawdy w muzyce, a to jest bardzo ważne. Był również kontrowersyjny, powtarzał, że nie wierzy w coś takiego jak styl pianisty. Staram się szukać tej swobody artystycznej - wyznał gość Dwójki.


Posłuchaj
58:39 2022_05_29 10_00_01_PR2_Cafe_Muza.mp3 Łukasz Krupiński: szukam głębi brzmienia fortepianu (Cafe "Muza"/Dwójka)

 

***

Ten znakomity polski pianista, mieszkający w Londynie, 17 października 2021 roku wystąpił w Wigmore Hall podczas uroczystej gali 50-lecia Stowarzyszenia Chopinowskiego w Londynie, w obecności JKW księżniczki Aleksandry, królewskiej patronki stowarzyszenia, oraz JKW księcia Kentu Edwarda. Jest Artystą Steinwaya i finalistą UK Piano Open, a także zdobywcą Grand Prix w San Marino. 

Studiował pod kierunkiem takich pedagogów, jak Alicja Paleta-Bugaj i Konrad Skolarski (Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie), Arie Vardi (Hanower) i Dmitrij Aleksiejew (Royal College of Music w Londynie). Występował m.in. w Carnegie Hall/Stern Auditorium w Nowym Jorku, Cadogan Hall, St. Martin in the Fields i Royal Albert Hall w Londynie oraz w Filharmonii Narodowej w Warszawie, z recitalem streamingowanym na żywo do Lincoln Center w Nowym Jorku. Koncertował z Jerusalem Symphony Orchestra, Chicago Philharmonic, Buffalo Philharmonic Orchestra, The Orchestra of the Americas, Orkiestrą Sinfonia Varsovia, Orkiestrą Filharmonii Narodowej i Santander Orchestra.

Jest cenionym interpretatorem muzyki Beethovena, Ravela i Skriabina.

(Źródło: nospr.org.pl)

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza"

Prowadził: Andrzej Sułek

Gość: Łukasz Krupiński (pianista)

Data emisji: 29.05.2022

Godzina emisji: 10.00

mo

Czytaj także

Tomasz Ritter: instrument historyczny jest mniej przewidywalny

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2021 11:00
- Każdy artysta powinien być odważny. Bardzo łatwo jest pójść utartym szlakiem, a przecież w naszym zawodzie ostatecznie chodzi o to, żeby każdy mógł wyrazić coś swojego. To jest związane z ryzykiem i na pewno mniej bezpieczne, niż sprawdzone drogi - mówił w Dwójce Tomasz Ritter - pianista i zwycięzca I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w 2018 roku na instrumentach historycznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Adam Kośmieja: improwizacja musi być częścią utworu

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2021 11:00
- Od lat fascynuję się jazzem, choć sam go nigdy nie grałem. Mieszkałem cztery lata w Nowym Jorku, byłem na wielu koncertach. Przeszkodą w kompozycjach Guldy była improwizacja jazzowa, a to dla klasycznego pianisty jest dosyć dużym wyzwaniem - mówił na antenie Dwójki Adam Kośmieja.
rozwiń zwiń