REKLAMA

"Jacek Malczewski romantyczny". Z wizytą w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2022 12:17
W Muzeum Narodowym w Krakowie oglądać można wystawę "Jacek Malczewski romantyczny". W "Rozmowach po zmroku" wybraliśmy się na spacer po niej w towarzystwie Urszuli Kozakowskiej-Zauchy, kurator ekspozycji.
Jacek Malczewski Autoportret, obraz z 1926 roku
Jacek Malczewski "Autoportret", obraz z 1926 rokuFoto: domena publiczna/zbiory cyfrowe MNK

Świat pełen kolorów i fantastycznych stworów. Świadoma własnej wartości twarz indywidualisty patrząca z autoportretów. Typowo polskie pejzaże, sybiracy, chłopi i ziemianie, odniesienia do poezji Juliusza Słowackiego. Malarstwo Jacka Malczewskiego bez trudu można powiązać z kompleksem zagadnień typowych dla polskiego romantyzmu. I właśnie takie oblicze jego twórczości prezentuje wystawa "Jacek Malczewski romantyczny", którą można już oglądać w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Prezentowanych jest na niej ponad 150 prac Jacka Malczewskiego ze zbiorów muzealnych i z kolekcji prywatnych. Ekspozycję wzbogacą zdjęcia archiwalne Malczewskiego i teksty literackie korespondujące z pracami artysty. 

Naszym przewodnikiem po wystawie była jej kurator Urszula Kozakowska-Zaucha.

***

W 2022 roku przypada 200. rocznica pierwszego wydania "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza uznawanych za manifest polskiego romantyzmu. Rok 2022 został również ogłoszony Rokiem Romantyzmu Polskiego.

Z tej właśnie okazji w Muzeum Narodowym w Krakowie prezentowana jest wystawa poświęcona romantyzmowi w twórczości Jacka Malczewskiego. Ekspozycja będzie otwarta do końca lipca br.

[korzystano z materiałów prasowych organizatora wystawy "Jacek Malczewski romantyczny"]

Posłuchaj
29:20 Rozmowy po zmroku Dwójka 24 luty 2022 21_30_14.mp3 Spacer po wystawie "Jacek Malczewski romantyczny" (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadził: Michał Nowak

Gość: Urszula Kozakowska-Zaucha (kurator wystawy)

Data emisji: 24.02.2022

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

"Folkowe przystanki". Barbara Gortat: ich pojawienie się to znak czasu

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2021 18:00
- Geneza pomysłu wywodzi się z mojego związku ze wsią. Wychowałam się na niej. Potem, w kolejnym rozdziale życia, który nazwałabym "Miasto", dotknęłam sztuki. I "Folkowe przystanki" są wypadkową tych dwóch ścieżek - mówiła w Dwójce pomysłodawczyni projektu Barbara Gortat z Fundacji "Tu brzoza".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Andrzej Szczerski: Jacek Malczewski był głęboko zakorzeniony w romantyzmie

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2022 17:30
- Jacek Malczewski to oczywiście artysta Młodej Polski. Ale jest pierwszym malarzem, który tak dobrze i tak przekonująco potrafił przedstawić treści, które pojawiły się w poezji i literaturze romantycznej. Romantycy nie mieli takiego ilustratora swoich prac, dopiero Malczewski tak dokumentnie potrafił to pokazać - mówił w Dwójce prof. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.
rozwiń zwiń