Romantyzm jako idea jest wciąż niezmiennie ważny

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2021 18:00
- Romantyzmu nie da się wykluczyć z polskiej tradycji, historii, ale i codzienności. Przypomnijmy, że był on reakcją na oświecenie, jako światopogląd całościowy miał dużo wspólnego z religią, był próbą poszukiwania transcendencji - mówił na antenie Dwójki Jan Maciejewski, dziennikarz i publicysta. 
Mural na elewacji Liceum Ogólnokształcącego nr III im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu
Mural na elewacji Liceum Ogólnokształcącego nr III im. Adama Mickiewicza we WrocławiuFoto: Magda Skawińska
  • Sejm ogłosił 2022 rok Rokiem Romantyzmu Polskiego.
  • W uchwale podkreślono, że przypadające w 2022 dwusetne urodziny tej epoki to dobry powód do przypomnienia "duchowego depozytu, jaki pozostawili nam romantyczni bohaterowie, artyści i myśliciele".
  • Według Jana Maciejewskiego współczesna polszczyzna została stworzona przez romantyków.

O tym, czym jest dziś dla nas romantyzm, jak jest rozumiany oraz jaką rolę odgrywa w naszej tożsamości narodowej rozmawialiśmy z Janem Maciejewskim. 

Gość Dwójki podkreślił, że romantyzm i polski kościół katolicki nie mogły się od siebie oddzielić. - One mogły się ze sobą nie zgadzać, ale obie strony zdawały sobie sprawę z nierozerwalności tego związku - zaznaczył.

Według niego współczesna polszczyzna została stworzona przez romantyków. - Wciąż powstają kolejne książki o Mickiewiczu. Czy może być mocniejsze potwierdzenie wielkości idei niż to, że każde kolejne pokolenie chce ją przezwyciężyć, a mimo to nie potrafi? - zastanawiał się Jan Maciejewski.

Czytaj też:

W 1822 roku w Wilnie ukazały się "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza, tomik poetycki, który wyznaczył początek polskiego romantyzmu. "Wtedy po raz pierwszy ujrzały światło dzienne Romantyczność, Powrót taty, Świtezianka, Pani Twardowska, bez których trudno wyobrazić sobie ostatnich dwieście lat polskiej kultury. To, co nastąpiło potem, było bez precedensu w polskich dziejach. Zrodziła się epoka, w której tworzyli genialni artyści, myśliciele i działacze polityczni, którzy w sytuacji narodowej niewoli stworzyli kraj duchowej wolności, rozwinęli programy niepodległościowe, a zarazem wynieśli polską literaturę, muzykę i malarstwo do rangi czołowych osiągnięć kultury europejskiej" - podkreślono w sejmowej uchwale.

Czytamy w niej również, że romantyzm "przyniósł genialne dokonania w literaturze Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Zygmunta Krasińskiego i Cypriana Norwida, w muzyce Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki, w malarstwie Piotra Michałowskiego i Jana Matejki".

Autorzy uchwały zaznaczyli również, że "literatura i kultura polskiego romantyzmu ukształtowały wymiar i profil duchowy Polaków".

(PAP)


Posłuchaj
28:34 2021_12_17 17_30_34_PR2_O_wszystkim_z_kultura.mp3 Jan Maciejewski o Roku Romantyzmu Polskiego (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Michał Szułdrzyński

Gość: Jan Maciejewski (dziennikarz i publicysta)

Data emisji: 17.12.2021

Godzina emisji: 17.30

mo

Czytaj także

2022 rokiem polskiego romantyzmu. Dr hab. Michał Łuczewski: wiele zawdzięczamy tej epoce

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2021 19:57
- Mam nadzieję, że ta rocznica będzie okazją, żeby poznać romantyzm. To są korzenie tej rzeczywistości, w której żyjemy. Zaczerpnęliśmy z niego dużo dobrych rzeczy jak wiara czy patriotyzm - powiedział w Polskim Radiu 24 dr hab. Michał Łuczewski z UW.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rok 2022 Rokiem Romantyzmu w Warszawie, Paryżu i Wilnie

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 17:30
Muzeum Narodowe w Warszawie przygotowało projekt „Romantyczność 2022. Wilno–Warszawa–Paryż” zainspirowany dwusetną rocznicą wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza.
rozwiń zwiń