Piotr Schmidt: odnalezione utwory Komedy udało się twórczo rozwinąć

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2023 10:00
- Pełne dzieło zawiera również wiersze, natomiast każdy artysta może zrobić to po swojemu. Ta odnaleziona muzyka Krzysztofa Komedy wymagała twórczego rozwinięcia, to były zarysy, szkice pewnych emocji - mówił o płycie "Komeda Unknown 1967" trębacz, kompozytor i aranżer Piotr Schmidt.
Piotr Schmidt
Piotr SchmidtFoto: Aleksandra Kasztalska

"Zostawcie nas" Tadeusza Różewicza, "Piosenka o końcu świata" Czesława Miłosza, "Przyjaciołom" Wisławy Szymborskiej to tylko niektóre z wierszy, które przetłumaczone na język niemiecki znalazły się na albumie "Moja słodka europejska ojczyzna" w 1967 roku, jednym z największych dzieł Krzysztofa Komedy.

Odnalezione po latach utwory

Kilka lat temu okazało się jednak, że nie wszystkie kompozycje, które stworzył Trzciński, znalazły się na wspomnianej płycie. Rozmawialiśmy o utworach odnalezionych i nagranych po raz pierwszy na płycie "Komeda Unknown 1967". - Jakieś trzy lata temu odkrył je Krzysztof Balkiewicz, prezes Stowarzyszenia Miłośników Twórczości Krzysztofa Komedy. Powierzył mi rękopisy tych utworów, spodobała mu się bowiem wcześniejsza płyta "Tribute to Tomasz Stańko". Pojawiła się propozycja zaaranżowania tej muzyki i występu na festiwalu "Love Polish Jazz" w Tomaszowie Mazowieckim, tam ta płyta miała premierę - mówił trębacz.

Międzynarodowy skład zespołu

Opowiedział o muzykach, z którymi nagrywał album. - Na fortepianie Paweł Tomaszewski, Michał Barański na kontrabasie, Sebastian Kuchczyński na perkusji, David Dorůžka z Pragi na gitarze, na saksofonie gra Kestutis Vaiginis z Wilna. Wymiennie pojawiają się również Amerykanie: kontrabasista Harish Raghavan i perkusista Jonathan Barber - powiedział Piotr Schmidt.


Posłuchaj
12:58 2023_02_03 08_35_07_Dwojka_Jazzowa_rozmowa.mp3 Piotr Schmidt: odnalezione utwory Komedy udało się twórczo rozwinąć ("Jazzowa rozmowa" w "Poranku Dwójki")

 

Muzyka Komedy zawsze obecna

Piotr Schmidt mówił, że w jego domu muzyka Komedy była zawsze obecna. - Najczęściej słuchaliśmy albumu "Astigmatic", mój ojciec Andrzej często ją włączał. Urodził się w 1902 roku, czyli w czasach przyjścia na świat najważniejszych muzyków jazzowych: Louisa Armstronga i Duke'a Ellingtona. Bardzo sobie cenił ich muzykę, swing, do którego tańczono w tamtych latach. Napisał popularnonaukową książkę, w której zebrał historię jazzu, a był to jednocześnie podręcznik akademicki - opowiadał muzyk.

***

Tytuł audycji: "Jazzowa rozmowa" w "Poranku Dwójki"

Prowadził: Andrzej Zieliński

Gość: Piotr Schmidt (trębacz)

Data emisji: 3.02.2023

Godzina emisji: 8.35

mo

Czytaj także

Igor Zakus: każdy w Ukrainie ma tylko jedno życzenie na 2023 rok

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2023 07:50
- Mamy duże nadzieje na ten rok i jedno życzenie: zwycięstwo. To pewnie banalne, co powiem, ale przez tę wojnę każdy z nas zrozumiał, jak dobre mieliśmy życie. Gdy jest prąd, gdy w domu jest ciepło, gdy z nieba nie spadają rakiety, to jest ogromne szczęście - mówił w Dwójce Igor Zakus, ukraiński basista jazzowy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Basia Trzetrzelewska: sukces nie zawrócił mi w głowie

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2023 09:10
- Było bardzo przyjemne być docenianym i lubianym przez publiczność amerykańską, w tym samym czasie rozwinęła się też nasza kariera w Japonii. Jeździliśmy z jednego końca świata na drugi. Patrząc z perspektywy czasu - nie zawróciło mi to w głowie - mówiła w Dwójce Barbara Trzetrzelewska, polska gwiazda, która osiągnęła wielki sukces w Ameryce.
rozwiń zwiń