Skrzypce pełne swobody i finezji

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2023 07:00
O skrzypcach i rozwoju skrzypcowej techniki słuchaliśmy w kolejnym wydaniu audycji "Sprezzatura według Lilianny Stawarz".
Skrzypce
SkrzypceFoto: Shutterstock/furtseff

Lilianna Stawarz opowiadała słuchaczom o tym, jaką drogę musiał przebyć ten instrument, aby znaleźć się na wiolinistycznym Olimpie. 

***

Sprezzatura, czyli swoboda, galanteria, finezja i inspiracja...

Celem naszych spotkań jest odkrywanie indywidualnego stylu wykonawcy i odbiorcy, ponieważ sedno opanowania sztuki sprezzatury tkwi w naszej wyobraźni i wolności myśli.

Zobacz zapowiedź audycji:

[Facebook Dwójki]

Lilianna Stawarz ukończyła studia w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie klawesynu Władysława Kłosiewicza. 

Otrzymała nagrodę Fryderyk 2018 w kategorii Album Roku - Muzyka Dawna za płytę live z Oratorium Antonio Caldary - Maddalena ai piedi di Cristo, wydaną przez Polskie Radio. W tym samym roku otrzymała także nominację do Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida za kierownictwo muzyczne wykonania opery "Farnace" Antonio Vivaldiego.

Posłuchaj
59:15 2023_01_31 22_01_28_PR2_Sprezzatura.mp3 Skrzypce pełne swobody i finezji (Sprezzatura/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Sprezzatura według Lilianny Stawarz

Prowadziła: Lilianna Stawarz

Data emisji: 31.01.2023

Godzina emisji: 22.00

mo

Czytaj także

Krótka historia skrzypków jazzowych

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2022 12:00
W tym wydaniu audycji z cyklu "Kalambury z partytury" nie zabrakło nagrań takich gigantów jazzu, jak Stephane Grappelli i Django Reinhardt, Quincy Jones czy Jean-Luc Ponty. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skrzypce jako instrument wirtuozowski

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2023 23:00
W audycji z cyklu "Karnawał instrumentów" zabrzmiała między innymi Fantazja na tematy z opery Carmen op. 25 i Melodie cygańskie Pabla de Sarasate.
rozwiń zwiń