III Radziejowickie Wieczory Jazzowe. "Jazz lubi ciemność"

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2022 11:05
- W Radziejowicach jazz gościł od zawsze (…). Postanowiliśmy, żeby miał swój mini festiwal, swoje wydarzenie, żeby mógł pełnoprawnie gościć w kalendarzu koncertowym Domu Pracy Twórczej - mówił zastępca dyrektora Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach, dyrygent.  
III Radziejowickie Wieczory Jazzowe
III Radziejowickie Wieczory JazzoweFoto: materiały prasowe

Listopadowe zaduszki jazzowe stały się w Polsce tradycją, jest ona kultywowana również w Radziejowicach. Podczas III Radziejowickich Wieczorów Jazzowych czekają nas cztery koncerty wypełnione muzyką.

Pałac w Radziejowicach kojarzy się przede wszystkim z festiwalem im. Jerzego Waldorffa, na którym też pojawia się jazz. - Jazz lubi ciemność, mam takie wrażenie, i o ile podczas festiwali Waldorffa o godzinie 19. jest jasno, o tyle w listopadzie jest już kompletnie ciemno i daje to poczucie lepszego obcowania z tą niezwykle wysublimowaną muzyką - wyjaśniał gość radiowej Dwójki

Między jazzem i muzyką poważną

Program III Radziejowickich Wieczorów Jazzowych oscyluje między jazzem i muzyką poważną. - Od stosunkowo niedawna zasmakowałem w jazzie i tego jazzu się uczę - wyjaśniał gość radiowej Dwójki. - Ale słucham też tego, czego potrzebują nasi słuchacze i nie są oni jeszcze gotowi na bardzo progresywny jazz czy na free jazz. Zresztą "głosują nogami". W zeszłym roku program był skonstruowany podobnie i było bardzo wielu słuchaczy - podkreślił.

Mickiewicz, Bach i Skaldowie na jazzowo

Podczas festiwalu usłyszymy m.in. sekstet saksofonisty Cezariusza Gadziny, który wystąpił również podczas tegorocznej edycji festiwalu im. Jerzego Waldorffa. Koncert nawiązywać będzie do mickiewiczowskich "Ballad i romansów". Pojawi się legendarne trio Andrzeja Jagodzińskiego z utworami Jana Sebastiana Bacha w jazzowej odsłonie. Włodek Pawlik, pianista i kompozytor od wielu lat związany z Radziejowicami wystąpi na jazzowej scenie wraz z zespołem i swoim synem Łukaszem Pawlikiem. Wojtek Gogolewski Trio zaprezentuje natomiast kompozycje Skaldów na jazzowo.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. - Biletów nie ma. W Radziejowicach wszystkie koncerty są bezpłatne. Trzeba tylko dojechać i to jest coraz prostsze. Radziejowice bardzo się przybliżyły [do Warszawy - red.], odkąd jest dobra droga. 40 minut z centrum, szybciej niż z Bielan na Ursynów - podkreślił Paweł Kos-Nowicki.

Posłuchaj
10:01 _PR2_AAC 2022_10_28-08-32-56-poranek-dwojki-radziejow.mp3 Paweł Kos-Nowicki, zastępca dyrektora Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach o III Radziejowickich Wieczorach Jazzowych (Poranek Dwójki)

 

Czytaj także:

Program Drugi Polskiego Radia jest patronem medialnym III Radziejowickich Wieczorów Jazzowych


***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Rozmawiał: Andrzej Zieliński

Gość: Paweł Kos-Nowicki (zastępca dyrektora Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach, dyrygent) 

Data emisji: 28.10.2022

Godzina emisji: 8.30

djr

Czytaj także

85. urodziny Jana Ptaszyna Wróblewskiego. "Jego największą zasługą była popularyzacja dobrego jazzu"

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2021 18:44
- Głównie był to amerykański jazz. Wymienię kilka nazwisk: Sonny Rollins, Gerry Mulligan, Stan Getz i Milles Davis z przyległościami. Także wielcy mistrzowie orkiestry jazzowej. Dla niego partytura orkiestry jazzowej była warsztatem codziennym i to nie tylko od 1968 roku, gdy powstało Studio Jazzowe Polskiego Radia - mówił Tomasz Szachowski w dniu 85. urodzin Jana Ptaszyna Wróblewskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzesimir Dębski: uwielbiam jazzową improwizację

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2021 11:00
- Improwizacja to wartość, której nie ma w muzyce klasycznej. To wzajemne inspirowanie się, wspólne szukanie pomysłów - mówił w Dwójce Krzesimir Dębski, kompozytor muzyki współczesnej i filmowej, multiinstrumentalista, dyrygent, profesor sztuk muzycznych, lider zespołu String Connection. W piątek (23.07) o godz. 18.00 grupa wystąpi na koncercie w Studiu S-3 w ramach cyklu Jazz.PL.
rozwiń zwiń