Krótka historia skrzypków jazzowych

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2022 12:00
W tym wydaniu audycji z cyklu "Kalambury z partytury" nie zabrakło nagrań takich gigantów jazzu, jak Stephane Grappelli i Django Reinhardt, Quincy Jones czy Jean-Luc Ponty. 
Skrzypce elektryczne to instrument pokrewny tradycyjnym skrzypcom, chętnie wykorzystywany w jazzie
Skrzypce elektryczne to instrument pokrewny tradycyjnym skrzypcom, chętnie wykorzystywany w jazzieFoto: Shutterstock/JS Neto Fotografia

Zagrali dla nas: Joe Venuti & Eddie Lang, Eddie South, Stuff Smith, Harry Lookofsky, Mahavishnu Orchestra i Didier Lockwood. 

Usłyszeliśmy też polskich wirtuozów skrzypiec jazzowych, na czele z legendarnym Zbigniewem Seifertem i wielkim Michałem Urbaniakiem. Dołączyli do nich skrzypkowie młodego pokolenia: Mateusz Smoczyński i Adam Bałdych. 

Zbigniew Seifert przełożył muzykę Johna Coltrane'a na język smyczka i strun. Tomasz Stańko mówił o nim: "To nasz narodowy skarb".

- Nazwisko Seiferta otwiera drzwi i serca ludzi - opowiadała na antenie radiowej Dwójki Aneta Norek-Skrycka, szefowa Fundacji im. Zbigniewa Seiferta, biografka muzyka. - Można tu mówić o miłości w szerszym kontekście, do muzyki, do połączenia między muzykami. Mam wrażenie, że jest to rodzaj miłości. Wypowiedzi, w których Zbyszek był traktowany jak man of the light, jest bardzo wiele. To jest aktualne i niesamowite - podkreśliła nasza rozmówczyni.

Muzyka Zbigniewa Seiferta wciąż jest popularna, skrzypkowie mogą brać udział w Międzynarodowym Jazzowym Konkursie Skrzypcowym im. Zbigniewa Seiferta.

- W tegorocznym konkursie wystąpią osoby, które uczestniczą w nim już po raz kolejny. W tej edycji mamy samych skrzypków, nie ma wiolonczelistów i altowiolistów. Będą to muzycy z Francji, USA, Brazylii. Zagra także Eduardo Bortolotti, który pochodzi z Meksyku, a od wielu lat mieszka w Polsce - mówiła w Dwójce Aneta Norek-Skrycka, prezes Fundacji im. Zbigniewa Seiferta.

Czytaj też:

Posłuchaj
120:24 2022_12_17 10_00_00_PR2_Kalambury_z_partytury.mp3 Krótka historia skrzypków jazzowych (Kalambury z partytury/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Kalambury z partytury

Prowadził: Krzysztof Herdzin

Data emisji: 17.12.2022

Godzina emisji: 10.00

mo

Czytaj także

Marcin Masecki: melodie Karasińskiego traktuję jak standardy jazzowe

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2022 17:50
- Ojciec puszczał na gramofonie dużo muzyki polskiego międzywojnia. Muzyka ta była wokół mnie i była częścią mnie. Gdy miałem 16 lat, z moim ówczesnym profesorem Andrzejem Jagodzińskim i z kwartetem smyczkowym Prima Vista nagrałem płytę z melodiami z tamtych lat. Był to pierwszy świadomy esej na temat tej muzyki - mówi Marcin Masecki, który w cyklu "Jazz.PL" przypomni twórczość pioniera polskiego jazzu - Zygmunta Karasińskiego. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Humor w muzyce

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2022 12:00
Kolejne "Kalambury z partytury" poświęcone były humorowi w muzyce. Krzysztof Herdzin zajął się więc tematyką podejmowaną często przez mistrza Waldemara Malickiego, ale zrobił to po swojemu. Usłyszeliśmy zarówno kompozycje klasyczne, jak i rockowe i jazzowe.
rozwiń zwiń