Aneta Norek-Skrycka: muzyka Zbigniewa Seiferta wciąż jest popularna

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2022 08:50
- W tegorocznym konkursie wystąpią osoby, które uczestniczą w nim już po raz kolejny. W tej edycji mamy samych skrzypków, nie ma wiolonczelistów i altowiolistów. Będą to muzycy z Francji, USA, Brazylii. Zagra także Eduardo Bortolotti, który pochodzi z Meksyku, a od wielu lat mieszka w Polsce - mówiła w Dwójce Aneta Norek-Skrycka, prezes Fundacji im. Zbigniewa Seiferta.
Zbigniew Seifert
Zbigniew SeifertFoto: mat. pras. Fundacji im. Zbigniewa Seiferta

Jedyny taki konkurs na świecie

Aneta Norek-Skrycka mówiła o założeniach konkursu. - Już przed pierwszą edycją padały pytania, czy ograniczyć się wyłącznie do instrumentów smyczkowych. Myśleliśmy o rozszerzeniu konkursu o saksofon, ale jednak postawiliśmy na tę niszę niszy, czyli pozostaliśmy przy skrzypcach, altówce i wiolonczeli. Jak dotąd jesteśmy jedynym takim konkursem na światowej mapie kultury. Informacje o nas rozchodzą się światową pocztą pantoflową - mówiła ze śmiechem.

Słowiańskie brzmienie skrzypiec

Zbigniew Seifert grał na saksofonie na początku swej artystycznej drogi. - Wyróżniał się talentem, wirtuozerią, a w jego grze na skrzypcach słychać "słowiańskość", o tym mówił sam Seifert. Wspominał o elementach muzyki góralskiej, Szymanowskim, Karłowiczu, w jego twórczości połączyły się różne istotne wpływy. Żył tylko 32 lata, a to, co osiągnął, było wyjątkowe. Przy drugiej płycie dostał wolną rękę w doborze muzyków, był nie do końca przekonany do brzmienia swojego pierwszego albumu, tego jazz-rockowego stylu. Do zagrania na "Passion" zaprosił kogo chciał, grał swoją muzykę - podkreśliła Aneta Norek-Skrycka.

Muzyka Seiferta wciąż znana

Dodała, że utworów Seiferta nie znajdziemy w serwisach streamingowych, ale jego twórczość jest wciąż popularna. - Duże wytwórnie nie są zainteresowane promowaniem tego rodzaju muzyki, a uzyskanie od nich licencji na wydanie tych płyt nie jest łatwe. Natomiast wśród artystów twórczość Seiferta jest nadal bardzo znana. Nasz konkurs, organizowany od 2014 roku, również bardzo w tym pomaga. Często później jego uczestnicy wprowadzają utwory skrzypka do swojego repertuaru - mówiła. 


Posłuchaj
13:02 2022_07_15 08_34_24_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 Aneta Norek-Skrycka o Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Zbigniewa Seiferta (Poranek Dwójki)

 

Aneta Norek-Skrycka zaznaczyła, że fundacja promuje muzykę Seiferta za granicą, a w jury konkursu zasiadają wybitne postaci jazzu. - Od zeszłego roku tworzymy cykl pod hasłem "Seifert Night", mieliśmy prezentację podczas Belgrad Jazz Festival. Oprócz Marka Feldmana wśród jurorów znów jest Michał Urbaniak, a także Miroslav Vitous, który dołączył do nas dwa lata temu - powiedziała. 

Międzynarodowy Konkurs im. Zbigniewa Seiferta rozpoczyna się 24 sierpnia w Lusławicach.

***

Tytuł cyklu: Jazzowa rozmowa

Rozmawiał: Andrzej Zieliński

Gość: Aneta Norek-Skrycka (prezes Fundacji im. Zbigniewa Seiferta)

Data emisji: 15.07.2022

Godzina emisji: 8.35

Rozmowę wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

mo

Czytaj także

"Zbigniew Seifert. Przerwana podróż" - dokument o polskim skrzypku wszech czasów

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2022 11:20
- To jest opowieść o człowieku, który był uroczy, roztaczał swoistą aurę, a jednocześnie to się rozgrywa na płaszczyźnie walki z chorobą i od pewnego momentu jest dramatycznym zmaganiem z losem i z czasem - mówił w Dwójce reżyser dokumentu "Zbigniew Seifert. Przerwana podróż" Robert Kaczmarek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Adam Bałdych: wciąż poszukuję nowych kolorów brzmień na skrzypcach

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2022 18:00
- Uważam, że skrzypce to instrument, który ma tak wiele form wyrazu, że dla kogoś, kto improwizuje, jest znakomitą przestrzenią do tworzenia. Dlatego nie tylko piszę swoje utwory, nie tylko improwizuję na koncertach, ale również sięgam po dzieła innych kompozytorów i staram się je przetworzyć w bardzo osobisty sposób, aby stały się częściowo moją muzyką - mówił w Dwójce Adam Bałdych, który nagrał nowy album "LEGEND" z wariacjami na temat Henryka Wieniawskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzesimir Dębski: mama mówiła "będziesz ze skrzypiec chleb jadł"

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2022 13:50
- Życzliwi nauczyciele ze szkoły muzycznej przychodzili do ojca i mówili: on się nie nadaje do niczego. Lepiej niech idzie do normalnej szkoły. Ojciec się zgodził, ale zaprotestował jeden z nauczycieli i moja mama - wspominał w Dwójce Krzesimir Dębski, kompozytor muzyki współczesnej i przebojów dla gwiazd piosenki, wielokrotnie nagradzany przez magazyn "Jazz Forum" skrzypek i aranżer, lider zespołu jazzowego String Connection i ceniony twórca muzyki teatralnej i filmowej, profesor kompozycji i aranżacji.
rozwiń zwiń