Hrotswitha z Gandersheim - pierwsza niemiecka poetka

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2022 09:00
Hrotswitha z Gandersheim żyła w X wieku, pochodziła prawdopodobnie z saksońskiej szlachty. Jest uważana za pierwszą poetkę niemiecką. Była zakonnicą w klasztorze benedyktynek w Gandersheim pod Brunszwikiem. Gościem Dwójki była dr Aleksandra Araszkiewicz, autorka książki poświęconej średniowiecznej pisarce.
Okładka książki
Okładka książkiFoto: materiały promocyjne

Hroswita z Gandersheim jest z pewnością najbardziej znaną dramatopisarką średniowiecza. Jej teksty są świadectwem połączenia żarliwej pobożności oraz znakomitego wykształcenia. W jej dziełach nowatorstwo przeplata się z wtórnością. Dla dzisiejszych czytelników stanowi przykład wyjątkowej jednostki: kobiety przekraczającej granice swoich - i nie tylko - czasów.

Autorka bardzo interesująco przybliża tę niezwykłą postać. Opisuje ją z zachowaniem pełnego warsztatu naukowego, ale w sposób zachęcający do lektury nie tylko badaczy, ale wszystkich sympatyków literatury.

Aleksandra Araszkiewicz - doktor nauk humanistycznych, absolwentka filologii klasycznej i polskiej UAM w Poznaniu, nauczycielka, tłumaczka. Uczestniczyła w wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konferencjach. Jest autorką przekładu i obszernego opracowania pt. "Chrześcijański Terencjusz na scenie" (2013). Publikowała artykuły zarówno dotyczące teatru średniowiecznego, jak i wynikające z jej doświadczeń jako nauczycielki języka polskiego. Od pierwszego spotkania z Hroswitą z Gandersheim w czasie stypendium na Universita del Salento w Lecce we Włoszech zgłębia tajniki nie tylko życia, ale i twórczości tej fascynującej kobiety.

[opis pochodzi od wydawcy]


Posłuchaj
59:28 Dwojka Mediewanna 2022_12_03-23-00-21.mp3 Hrotswitha z Gandersheim - pierwsza niemiecka poetka (Mediewanna/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: Mediewanna

Prowadził: Łukasz Modelski

Gość: dr Aleksandra Araszkiewicz (autorka książki "Gra z tradycją w dramatycznej twórczości Hroswity z Gandersheim")

Data emisji: 3.12.2022

Godzina emisji: 23.00

mo

Czytaj także

Wielka Lechia?

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2022 08:00
W Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie trwa wystawa "Wielka Lechia - wielka ściema". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Notker Balbulus

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2022 00:01
Bohaterem audycji "Mediewanna" był Notker Balbulus - żyjący na przełomie IX i X wieku benedyktyn, kronikarz, kompozytor, poeta oraz teoretyk muzyki. 
rozwiń zwiń