Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Ewa Dryhusz 29.09.2011

Racuchy z grzybami - zwycięski przepis

W konkursie na najsmaczniejsze danie z grzybami zwyciężył przepis pana Zbigniewa Bizonia na proste i smaczne racuchy z grzybami.
Racuchy z grzybami - zwycięski przepisFot. PR

Przepis ma dodatkową zaletę - jest mocno uniwersalny, bo całoroczny i zarazem fantazyjnie ewolucyjny!

Lista zakupów:

Dwa elementy podstawowe: ciasto i grzyby - ciasto - jak racuchowe - proporcje stałe w zależności od liczby porcji (warunek niezbędny: w miejsce drożdży piwo), oczywiście ciasto słone. Postępowanie jak z każdym ciastem "do wyrośnięcia".

Grzyby: mieszanka najlepiej prosto z lasu: siekamy drobno, podobnie cebula - najlepiej tzw. siwa ropczycka - szklimy cebulę na maśle, dodajemy w stosownym czasie grzyby, a gdy unoszący się aromat będzie "odpowiedni" - odstawiamy z ognia i schładzamy. Po przestygnięciu - dodajemy do ciasta. Czekamy na "wzrost", a potem na patenię z gorącym tłuszczem i smażymy racuchy.

Przyprawy: wyłącznie sól i minimalna ilość cukru (np.dla rośnięcia ciasta), ewentualnie wiórkowana pietruszka do grzybów i cebuli na patelnię w ostatniej fazie przed zdjęciem z ognia lub zielone listowie lubczyku drobno posiekanego do ciasta. Pozostałe czynności jak z racuchami. Podawać jako danie główne lub z każdym sosem lub do mięs. Smacznego!

Przepis nadesłał pan Zbigniew Bizoń

Więcej na
Wybory Kulinarnego Bloga Roku to stworzenie interaktywnej platformy kulinarnej pod auspicjami marki Lurpak.
Akcja skierowana jest do blogerów i pasjonatów dobrego jedzenia, gdzie każdy może zaistnieć, rywalizować i oczywiście dotrzeć ze swoimi przepisami do szerokiej grupy ludzi.
Podsumowaniem akcji będzie wydanie książki kucharskiej z przepisami najlepszych polskich blogów, a nagrodą dla zwycięzcy jest wyjazd do Kopenhagi, gdzie będzie mógł zjeść kolację w restauracji NOMA, która zdobyła tytuł najlepszej restauracji świata.
Serdecznie zapraszamy do głosowania na Kulinarnego Bloga Roku oraz wspólnego gotowania!
Skąd pomysł na AUDYCJĘ?
Odkrycie nowego dania większym jest szczęściem dla ludzkości niż odkrycie nowej gwiazdy” – to cytat z dziewiętnastowiecznej „Fizjologii smaku” Anthelme Brillat-Savarina i my ku szczęściu ludzkości będziemy odkrywać nowe smaki i ich nieoczywiste połączenia. Ośmielimy wszystkich nieśmiałych i przekonamy niedowiarków, że gotowanie nie jest trudne i warto wykorzystać wszelkie okazje do kulinarnej kreacji. Zapraszam do słuchania, czytania, przesyłania własnych przepisów, ale przede wszystkim zapraszam do kuchni.

Katarzyna Pruchnicka