Logo Polskiego Radia
Jedynka
Sylwia Mróz 20.02.2014

Polak na czele największej organizacji naukowo-technicznej świata

Profesor Józef Modelski jest jednym z dyrektorów IEEE - instytutu, który łączy specjalistów z dziedzin naukowo-technicznych z ponad 160 krajów. To największa organizacja zawodowa na świecie.
Polak na czele największej organizacji naukowo-technicznej świataGlow Images/East News

IEEE, czyli Instytutu Inżynierów Elektryków i Elektroników to największe stowarzyszenie naukowo-techniczne świata, które skupia ponad 440 tys. osób z ponad 160 krajów. - Choć w nazwie występuje "instytut", to w rzeczywistości jest to zawodowe stowarzyszenie osób, które pracują w ponad 30 dziedzinach - mówi prof. Józef Modelski, jeden z dyrektorów organizacji. Jak tłumaczy profesor, według struktury IEEE cały świat jest podzielony na dziesięć regionów oraz dziesięć dywizji branżowych.
W centrum zainteresowań profesor jest m.in. technika mikrofalowa. Jest on autorem inteligentnych anten mikrofalowych. - To taki system, który może przystosowywać się do warunków elektromagnetycznych otoczenia, czyli on sam wybiera sobie układ, sygnał dochodzący z nieznanego kierunku oraz z wielu sygnałów może wybrać ten właściwy i często bardzo słaby. To jest, moim zdaniem, przyszłość radiokomunikacji. Właśnie systemy inteligentne "smart" - tłumaczy naukowiec.

Nauka w portalu PolskieRadio.pl >>>

Zdaniem naukowca, jesteśmy w drugim stuleciu radiokomunikacji, co jest związane z zastosowaniem nowych technologii. - W tej chwili radio przeżywa swoją drugą młodość, bo jesteśmy mobilni i oderwaliśmy telefon od ściany. Jest ogromna przyszłość dla układu internetu z wykorzystaniem systemów radiowych - wyjaśnia profesor.
W studiu radiowej Jedynki gościł prof. Józef Modelski - dyrektor Instytutu Radioelektroniki Politechniki Warszawskiej, doktor honoris causa WAT, autor kilkuset publikacji, patentów i oryginalnych wdrożeń (m.in. tzw. inteligentne anteny mikrofalowe), który jest jednym z dyrektorów najważniejszej i największej organizacji naukowo-inżynierskiej na świecie - IEEE, czyli Instytutu Inżynierów Elektryków i Elektroników.

Wieczór odkrywców >>> słuchaj na moje.polskieradio.pl

Prof. Modelski wdrożył mikrofalowy scalony modulator fazy. Do czego został on zastosowany? Czego specjalista nauczył się dzięki tej historii? Posłuchaj całej audycji!
"Naukowy zawrót głowy" poprowadził Krzysztof Michalski.

sm

Więcej na
Wybory Kulinarnego Bloga Roku to stworzenie interaktywnej platformy kulinarnej pod auspicjami marki Lurpak.
Akcja skierowana jest do blogerów i pasjonatów dobrego jedzenia, gdzie każdy może zaistnieć, rywalizować i oczywiście dotrzeć ze swoimi przepisami do szerokiej grupy ludzi.
Podsumowaniem akcji będzie wydanie książki kucharskiej z przepisami najlepszych polskich blogów, a nagrodą dla zwycięzcy jest wyjazd do Kopenhagi, gdzie będzie mógł zjeść kolację w restauracji NOMA, która zdobyła tytuł najlepszej restauracji świata.
Serdecznie zapraszamy do głosowania na Kulinarnego Bloga Roku oraz wspólnego gotowania!
Skąd pomysł na AUDYCJĘ?
Odkrycie nowego dania większym jest szczęściem dla ludzkości niż odkrycie nowej gwiazdy” – to cytat z dziewiętnastowiecznej „Fizjologii smaku” Anthelme Brillat-Savarina i my ku szczęściu ludzkości będziemy odkrywać nowe smaki i ich nieoczywiste połączenia. Ośmielimy wszystkich nieśmiałych i przekonamy niedowiarków, że gotowanie nie jest trudne i warto wykorzystać wszelkie okazje do kulinarnej kreacji. Zapraszam do słuchania, czytania, przesyłania własnych przepisów, ale przede wszystkim zapraszam do kuchni.

Katarzyna Pruchnicka