"Zmiany" tegorocznym hasłem akcji "Wiersze w mieście". Natalia Malek: to bardzo pojemny termin

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2024 12:15
Podczas akcji "Wiersze w mieście", która trwa od 6 maja do 2 czerwca, czytelnicy poznają wiersze, których tematem są zmiany w życiu osobistym, rodzinnym, społecznym i politycznym, zmiany technologiczne czy klimatyczne, wreszcie - zmiany, które przynosi naszym ciałom oraz naszemu myśleniu czas. Natalia Malek, kurator wydarzenia, opowiedziała w Programie 2 Polskiego Radia o założeniach i przebiegu akcji.

  • Tegorocznym hasłem akcji "Wiersze w mieście" są "zmiany".
  • Natalia Malek podkreśla, że zmiany nie zawsze są pozytywne, co pozwala na szerokie zaprezentowanie twórczości.
  • W akcji ok. 30 procent wierszy stanowią utwory napisane w językach mniejszości narodowych.

"Zmiany" - to hasło przewodnie tegorocznej odsłony wydarzenia "Wiersze w metrze". - Poezja to gatunek szczególnie wrażliwy na rejestrację zmian. Jest pod tym względem szybsza i bardziej czujna niż proza czy eseistyka - mówi Natalia Malek, która była gościem Programu 2 Polskiego Radia.

Zmiany i Wiersze w mieście

Natalia Malek podkreśliła, że hasło tegorocznej edycji jest bardzo pojemne. - Chodzi o zmiany rozumiane jak najszerzej. Jesteśmy w jakiejś mierze oswojeni z myślą, że współczesny świat szybko się zmienia. Wiele osób obawia się jednak zmian i nie traktuje ich w kategoriach czegoś pożądanego czy dobrego - oceniła.

- Trzeba pamiętać też o tej ciemniejszej stronie zmian. Chodzi więc zarówno o zmiany na lepsze, jak i zmiany na gorsze. Sprawia to, że hasło jest bardzo pojemne i umożliwia prezentację wierszy, które mówią o zmianach wszelakich - podkreśliła.


Czytaj także:

Języki mniejszości narodowych

Wiele utworów w obecnej edycji jest napisane w językach mniejszości narodowych. Natalia Malek zdradziła, że to zasługa… badań naukowych. - Języki mniejszości same nas znalazły. To zasługa dr. Michała Beliny, który jest związany ze środowiskiem akademickim. Wiele tych języków jest przedmiotem badań i zainteresowań ośrodków akademickich - powiedziała.

- W tym roku ok. 30 proc. wierszy to dzieła napisane w językach mniejszości, a nie państw narodowych, choć oczywiście takie też są obecne - dodała.


Posłuchaj
13:20 PR2 2024_05_07-09-35-15.mp3 Natalia Malek o akcji "Wiesze w mieście" (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Gość: Natalia Malek (poetka, kurator akcji "Wiersze w mieście")

Data emisji: 7.05.2024

Godzina emisji: 9.35

dz/wmkor/mgc

reklama

Czytaj także

Konkurs "Wiosna jest poezją" w Polskim Radiu Dzieciom. Dziękujemy za wszystkie nadesłane prace!

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2024 07:55
Zakończył się etap przyjmowania zgłoszeń w konkursie poetyckim "Wiosna jest poezją". Do Redakcji Polskiego Radia Dzieciom spłynęło ponad 70 prac. Dziękujemy wszystkim Uczestnikom za przepiękne dzieła. Teraz czas na pracę jury. Wyniki konkursu poznamy w niedzielnej audycji "Kulturoteka" o godzinie 17.00. Zapraszamy!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kwiecień i maj jako miesiące miłości. Twórczość Trubadurów i nieszczęśliwe zakochania

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2024 15:55
Gościem audycji "Mediewanna" w Programie 2 Polskiego Radia była prof. Anna Łoba. Opowiedziała ona o twórczości francuskich Trubadurów, dla których kwiecień i maj to miesiące miłości, ale niekoniecznie niosące za sobą szczęście.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Monika Harceg z Nagrodą Europejski Poeta Wolności. "Okres ochronny" - wiersze o kobietach

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2024 16:18
Tom wierszy zatytułowany "Okres ochronny" autorstwa Moniki Harceg i przetłumaczony przez Aleksandrę Wojtaszek został wyróżniony nagrodą Europejski Poeta Wolności. Obie panie opowiedziały w audycji "Rozmowy po zmroku" w Programie 2 Polskiego Radia, skąd wziął się pomysł na start w konkursie oraz dlaczego temat kobiet jest dla chorwackiej poetki tak ważny.
rozwiń zwiń